Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Světlovody

22. 8. 2011

Hovoříme-li o světlovodech, máme tím na mysli trubici začínající u střechy a s vyústěním v interiéru budovy, díky níž máme v místnosti světlo bez potřeby oken či elektrické energie. Navíc nám tento prvek vytvoří estetický doplněk pokoje, který nepotřebuje další designérské úpravy.

Přirozené světlo

Přirozené světlo je potřebné k existenci všeho živého na Zemi. Nedostatek denního záření má za následek větší únavu, stresy, deprese, problémy se zrakem atd. Studie ukázaly, že lidé, kteří pracují převážně pod umělým osvětlením, trpí více nemocemi než ostatní. Pro náš život je důležité přirozené osvětlení, jelikož nám dává energii potřebnou k vykonávání činností nejen v práci, ale i v soukromém životě.

Právě toto světlo nám zajišťují světlovody v místech, kam se z technických důvodů nemohou umístit okna.

 

VELUX Česká republika, s.r.o.
Sokolova 1d
619 00 Brno
tel: 840 111 241
mail: info.v-cz@velux.com

Co je to světlovod

Světlovod je zařízení na přívod přirozeného denního světla do interiéru bez nároku na elektrickou energii. Skládá se z 3 základních komponentů: kopule, tubusu a difuzéru.
Kopulí se uzavírá prostup střechou. Je to zasklený prvek, který je vytvořen z tvrzeného, sodnodraselného nebo akrylátového skla, které má samočisticí schopnost. To znamená, že s pomocí UV záření dochází k rozkladu organických nečistot a současně se vytváří na skle tenký film, díky kterému se nečistoty při dešti snadněji odplaví. Voda ze skla steče rychleji, povrch dříve uschne, což přispívá ke snažší údržbě. Nové tvary kopulí jsou navrženy tak, aby jimi procházely sluneční paprsky v každou denní dobu a z každého možného úhlu. Sklo má tedy výborné optické vlastnosti, je vysoce odolné vůči povětrnostním vlivům a trvanlivější, než sklo klasické.Světlovod pro ploché střechy (www.velux.cz)

Tubusem rozumíme trubici o různých průměrech, která je opatřena vrstvou s vysoce odrazivou povrchovou úpravou. Za pomoci této povrchové úpravy se odráží světlo níže po svém obvodu. Maximální doporučená délka tubusu je 6m, Při větší délce, ale především v závislosti na množstvé zalomení, už množství denního světla přivedeného tubusem klesá. Tubus nemusí být pouze vertikálního směru. Ve složitějších případech, kdy světlovod musí vybočit ze své svislé osy, používáme tzv. kolena, která jsou nastavitelná až do změny polohy o 45°. Zrcadlové plochy mají největší odrazivost až kolem 99%. Díky speciálně vyvinutým optickým vrstvám mají tubusy životnost 25 až 50 let. Nejčastěji hliníkové tělo tubusu bývá buď pevné, nebo měkké (flexibilní) Od měkkého válce se světlo odráží hůře a může dosáhnout až o 80% menší účinnosti.

Difuzér je zařízení sloužící k rozptylu světla. Rovnoměrně rozvede přivedené světlo po celé místnosti.

Celý proces je vlastně uplatnění fyzikálních a optických zákonů, zejména tedy odraz, dopad a lom světla. Kopule zachytí světelné paprsky a nechá je proniknout do tubusu, kde se odráží ze strany na stranu, až dojdou k difuzéru, který je rozvede po interiéru. Jeden světlovod s tubusem o průměru 35 cm osvětlí cca 9-10 m2 plochy. Světlovody se používají nejčastěji pro osvětlení prostor uprostřed dispozice domu, kam není možné přivést světlo okny.

Množství dodaného světla do interiéru závisí na mnoha faktorech. V prvé řadě je to průměr tubusu. Čím větší průměr, tím větší přísun světla. Důležitou roli zde hraje i umístění tubusu, respektive kopule, na střeše. Z jižní až západní strany bude procházet do těla světlovodu více záření než ze strany odvrácené slunci. Roční období a zejména počasí má na celý proces asi největší vliv. Při velké oblačnosti budeme mít v interiéru méně světla než při jasné obloze.
Svělovod do šikmé střechy (www.velux.cz)

Co dělat při špatném počasí

Nemusíte se bát, že byste světlovodu využili pouze při slunečném počasí, kterého v dnešní době už během roku ubývá. Konstrukce přijímá i světlo odražené ze střechy či rozptýlené ve vzduchu, které se vyskytuje i při oblačnosti. Intenzitu světla regulujeme ručním či elektrickým ovládacím zařízením, tzv. stmívačem.

V nočních hodinách, kdy je světla nedostatek lze zabudovat do spodní části konstrukce světelný zdroj, kterým bývá nejčastěji žárovka a vypínačem jej lze užívat jako klasické interiérové osvětlení.

Užití a údržba

Světlovody se hodí pro jakoukoli šikmou střechu se sklonem 15 - 60° či pro střechu plochou. Není problém ji aplikovat do rodinných domů, průmyslových objektů, výškových budov apod. Vestavba tohoto zařízení nevyžaduje stavební povolení, tudíž zaplatíte pouze za to, co budete opravdu využívat. Samotná montáž trvá jen několik hodin, tím pádem budete moct využít kvality přirozeného osvětlení chvíli po započetí stavby.

Konstrukce se sama o sobě nemusí nijak udržovat. Kopule má samočistící vlastnost, a pokud je správně utěsněna, do tubusu se nedostanou žádné nečistoty. Kopule se proto vůbec neotevírá. Difuzér také nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Občas se může jeho spodní strana umýt a vytřít do sucha.

Vlastnosti světlovodu

Tělo světlovou (tubus) je vytvořeno ze speciálního luminiscenčního kovu, který je překryt vrstvou zvláštního plastu. Tato vrstva brání oxidaci kovu a tím prodlužuje jeho životnost a funkčnost. Celá konstrukce je dokonale vodotěsná, odolná vůči UV záření, a to zejména vrchní kopule, která nepropouští žádné teplo.Designový světlovod (www.velux.cz)

Pořizovací cena

Cena pořízení světlovodu záleží na jeho konstrukčním provedení. Podle typu střechy, délky a zakřivení tubusu, velikosti místnosti, s čímž úzce souvisí i průměr a počet světlovodů, vám konkrétní výrobce či distributor vytvoří cenovou nabídku. Právě tubus je na celé kontrukci to nejdražší. Rozdíl je, pokud světlo přivádíte ve dvou či v deseti metrech tubusu. Cena potom může stoupnout až 10x. Prvotní cena bude sice vyšší, než byste asi očekávali, ale garantuje se návratnost investice do 5-10 let.

Jeden světlovod je schopen nahradit elektrické osvětlení o výkonu cca od 0,1 kW do 5 až 10 kW. To znamená, že při maximálním využití světlovodů, například v rodinném domě, by se dalo ušetřit až 80% na nákladech za elektrický proud.
No řekněte sami, nemáte chuť vyzkoušet i vy tento báječný vynález?

Další články z kategorie: Střešní okna, světlovody a vikýře ZDE

autor: AZ/VELUX

 

 Štítky: Střecha doplňky, Denní osvětlení
Rubriky článků