Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Lidi na stavbách příští rok čeká zase propouštění a zmrazení mezd

3. 12. 2010

V českém stavebnictví bude příští rok kvůli útlumu odvětví pravděpodobně pokračovat propouštění. Zaměstnanci se musí také připravit, že ani v roce 2011 firmy nebudou příliš ochotně zvyšovat mzdy. S požadavkem na zmrazení současných mzdových tarifů v příští odvětvové kolektivní smlouvě půjde do jednání s odbory Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Tarify se nezvyšovaly ani letos. V rozhovoru pro ČTK to dnes řekl jeho prezident Václav Matyáš.

"Předpokládáme, že nezaměstnanost ve stavebnictví v roce 2011 dále poroste. Zakázky chybí a ve srovnání s rokem 2008, kdy v oboru pracovalo 463.000 lidí, může příští být příští rok v odvětví až o 70.000 pracovních míst méně," uvedl šéf svazu.

Propouštění už se podle Matyáše nevyhnulo ani velkým firmám. "Sice to neinzerují, ale počty zaměstnanců, a to i kmenových, snižují všichni," řekl ČTK.

V odvětví nyní podle čísel stavařského svazu pracuje kolem 450.000 lidí. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se ve stavebnictví podle posledních čísel Českého statistického úřadu v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve třetím čtvrtletí 2010 meziročně snížil o 1,8 procenta.

Pro letošní rok kalkuluje SPS s meziročním poklesem odvětví zhruba o deset procent. Pro rok 2011 uvádí oficiální odhady SPS snížení výkonu stavebnictví asi o pět procent. "To je číslo, kterému bych chtěl věřit. Myslím však, že skutečnost bude horší," poznamenal Matyáš. Stavebnictví je podle něj v současnosti nejslabší článkem tuzemského průmyslu.

Jen v dopravních stavbách si stavební firmy v minulých letech vybudovaly výrobní kapacity, které jsou schopné ročně v souhrnu vybudovat stavby za 100 miliard korun. Značná část z nich teď podle šéfa SPS bude ležet ladem.

Tuzemské stavební kolosy jako například Skanska, Strabag, OHL ŽS nebo Hochtief CZ ovládají zahraniční firmy. Podle Matyáše ale nehrozí, že by kvůli skomírajícímu stavebnictví některý z nich "zavřel krám" a podnikání v Česku ukončil. Přes škrty v investicích státu je totiž pro ně výhled na další budování zvláště dopravní infrastruktury v Česku až příliš lákavý, uvedl šéf svazu.

Zvláště velké stavební podniky tak podle Matyáše spíš než konec podnikání čeká přizpůsobení novým podmínkám. "Jsme si vědomí toho, že stavebnictví roku 2011 bude o restrukturalizaci odvětví, že to bude o takzvaném štíhlém stavebnictví," poznamenal. Každá firma si podle něj musí připravit novou strategii, které přizpůsobí svůj obchodní plán i organizační strukturu.

Pro zlepšení situace stavaři chtějí, aby se vláda konkrétně určila své priority, které se odvětví týkají. "V současnosti od státu a kabinetu čekáme, že přijde s jasnou představou ohledně výstavby dopravní infrastruktury, podpory bydlení a staveb v oblasti životního prostředí," uzavřel prezident SPS.


autor ČTKRubriky článků