Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Vláda schválila změnu občanského zákoníku v oblasti bydlení

19. 11. 2010

Vláda dnes schválila návrh novely občanského zákoníku, která má změnit paragrafy týkající se bydlení. Na tiskové konferenci po schůzi kabinetu to řekl premiér Petr Nečas. Nová úprava zákoníku má například pomoci řešit soudní spory o určení nájemného po ukončení regulace nájemného.


"Návrh upravuje dosud nevyvážený vztah mezi nájemníky a pronajímateli," uvedl předseda vlády.

ilustrační fotoPokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Pro lepší orientaci soudů, ale především nájemců a pronajímatelů, připravuje MMR cenové mapy nájemného, které mají sloužit jako vodítko při hledání dohody. K dispozici však budou zřejmě až v únoru příštího roku.

Posledním dnem letošního roku končí regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

MMR chce v návrhu také omezit přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka a nájemníci podle novely budou muset nahlašovat více údajů o lidech, kteří s nimi v bytě bydlí navíc. Návrh považuje pobyt do dvou měsíců za návštěvu, kterou není nutno hlásit. Pokud se blíží pobyt návštěvy k hranici dvou měsíců, je podle MMR povinen nájemník konat a návštěvu jít řádně nahlásit.

V případě přechodu nájemného na dědice po smrti nájemníka omezuje návrh trvání takto převedeného nájmu na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé.

Přestože dnes schválený návrh podle předsedy Sdružení nájemníků ČR Milana Taraby zohlednil některé připomínky nájemníků, s výsledkem příliš spokojený není. "Většině našich připomínek nebylo vyhověno," řekl ČTK Taraba. Blíže neupřesněné návrhy na doplnění novely poslalo na MMR také Občanské sdružení majitelů domů, sdělila jeho mluvčí Aneta Červenková. Jako celek ale návrh přivítala.

Konec regulace nájemního bydlení se v Česku dotkne asi 20.000 až 25.000 seniorů, kteří budou mít problém nájem zaplatit, řekl ČTK předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes. Jen v Praze bude mít problémy se zaplacením nájemného 7000 až 8000 seniorů a seniorek, zní závěry studie, kterou letos pro pražský magistrát vypracovala expertní skupina Rady seniorů. Podle ní v metropoli chybí zejména malometrážní byty pro seniory.

Návrh zcela nového občanského zákoníku nyní připravuje ministerstvo spravedlnosti. V současnosti prochází připomínkovým řízením, zcela hotový má být asi v roce 2014.autor ČTKRubriky článků