Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Příspěvek na bydlení se příští rok může zvýšit

30. 10. 2010

Příspěvek na bydlení se mnoha lidem může od příštího roku zvýšit. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo nové nařízení vlády, podle kterého by se od ledna měla stanovit nová výše nákladů na bydlení. Nařízení je k dispozici na portálu vlády.


ilustrační fotoVýše normativních nákladů na bydlení, které jsou stanoveny jako průměrné náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti, má přitom stoupnout ve všech typech bytů. Nebude hrát roli, zda jde o nájemní či družstevní byt, případně byt v osobním vlastnictví. Například u tříčlenné rodiny bydlící v nájemním bytě v malé obci se tak tyto normativní náklady zvýší z 8309 na 8852 korun. U stejně velké rodiny bydlící v Praze jsou tyto náklady nově propočítány na 12.557 korun. Až doposud je to 11.638 Kč.

Výše příspěvku na bydlení se přitom určuje jako rozdíl mezi těmito náklady a násobkem příjmu v rodině a koeficientu 0,30. V Praze je výše koeficientu, kterým se příjmy násobí, stanovena na 0,35.

Podobně jako normativní náklady na bydlení se navyšují i částky nákladů srovnatelných s nájemným a částky, které se započítávají za pevná paliva. MPSV počítá s tím, že si náklady na příspěvek na bydlení vyžádají oproti současnosti navíc 671 milionů korun. Jsou již zahrnuty do výdajů na státní sociální podporu v návrhu státního rozpočtu na rok 2011.autor ČTKRubriky článků