Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Ceny nemovitostí ve střední Evropě začnou pomalu růst

27. 9. 2010

Trh s podnikatelskými nemovitostmi vstupuje ve střední a východní Evropě pravděpodobně do období postupně rostoucích cen. Vyplývá to ze zveřejněné analýzy Erste Bank. Růst potáhne hlavně pokles požadovaných výnosů z nájemného.

"Kvůli stále vysokému procentu neobsazenosti v celém regionu a skutečnosti, že se řada developerských projektů nachází ve fázi dokončování, nelze pro další čtyři až šest čtvrtletí realisticky očekávat podstatný nárůst cen komerčních nemovitostí plynoucí z růstu nájmů," uvedl analytik České spořitelny Petr Bártek.
ilustrační foto

Ze zotavení budou podle Erste Group zatím mít prospěch realitní investoři spíše než developeři. Neobsazených kanceláří a dalších podnikatelských nemovitostí je totiž podle analýzy stále ještě hodně. Ve druhém čtvrtletí 2010 bylo v Praze bez nájemce 13,8 procenta kancelářských ploch, což je asi 373.000 metrů čtverečních.

Objem investic na evropských realitních trzích vzrostl v letošním prvním pololetí ve srovnání s předchozím rokem přibližně o 70 procent na 43,8 miliardy eur, tedy asi na 1,1 bilionu korun. Většina obchodů se uskutečnila ve Velké Británii, Francii a Německu.

Z firem působících v Česku se rozbor Erste Group věnuje hlavně developerovi Orco. "Orco díky nedávné restrukturalizaci dluhopisů snížilo svoji zadluženost a rizikovost, ale dle našeho mínění stále ještě musí zlepšit bilanci a prozatím nebude schopno zúročit možné příležitosti," poznamenal Bártek.

Akcie Orka se obchodují také na burze v Praze. "Pro akcie společnosti Orco dáváme doporučení akumulovat, jelikož se její rizikový profil výrazně zlepšil," vzkázal obchodníkům s cennými papíry analytik. Cenné papíry Orka se nyní v Praze obchodují na úrovních kolem 180 korun za kus a od začátku letošního července tak posílily zhruba o polovinu.autor ČTKRubriky článků