Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Návrh na omezení podpory stavebního spoření je protiústavní

17. 9. 2010

Návrh vlády na změny v podpoře stavebního spoření je podle opoziční ČSSD protiústavní. Pokud bude předloha schválena, sociální demokracie podá ústavní stížnost, potvrdil dnes před novináři úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Novela míří k projednání kabinetu. Ministerstvo financí chce mimořádnou 50procentní daň už na letošní státní podporu a snížení podpory u všech smluv pro další léta.


Návrh podle Sobotky odporuje očekávání občanů v platnost zákonů, působí zpětně a využívá nepřiměřené prostředky k ochraně veřejného zájmu. "Lze jej úspěšně napadnout u Ústavního soudu," domnívá se úřadující šéf ČSSD. Ministr financí Miloslav Kalousek již dříve uvedl, že stížnost podle jeho názoru nebude úspěšná.

ilustrační fotoÚstavní stížnost může podat 41 poslanců nebo 17 senátorů. ČSSD bude chtít, aby soud zrušil jen sporné body novely. Předloha také například zavádí 15procentní zdanění úroků ze stavebního spoření.

Sobotka se pozastavil nad tím, že návrh rozpočtu pro příští rok platnost novely předpokládá, jde o úsporu šesti miliard korun. Vláda by podle něho měla už nyní hledat peníze jinde.

Sociální demokraté dnes také kritizovali zkrácení rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení, který ukončí program podpory oprav panelových domů. Jihočeský hejtman Jiří Zimola vyzval kabinet, aby záležitost přehodnotil, protože řada panelových domů je podle něho v katastrofálním stavu.

Zájem na pokračování programu Nový panel vyjádřilo také ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Ministr Kamil Jankovský (VV) chce ještě zkusit získat peníze na program v rámci schvalování rozpočtu ve sněmovně.

ČSSD dnes také oznámila, že předloží do sněmovny návrh zákona o místně obvyklém nájemném z bytů. Poslanec Stanislav Křeček podotkl, že po skončení deregulace nájemného soudy nebudou mít nástroj, podle kterého by rozhodovaly případné spory mezi pronajímateli a nájemci o výši nájemného. Soudy podle Křečka nemají možnost zjistit obvyklé nájemné v daném místě a rozhodovaly by podle nabídek realitních kanceláří.

MMR zatím o přípravě zvláštního zákona ke stanovení výše činží neuvažuje. V uplynulém týdnu ale úřad vládě odeslal návrh novely občanského zákoníku. Návrh řeší také případné spory mezi nájemníky a vlastníky nemovitostí po ukončení regulace nájmů. "Návrh definuje nájemné, které by ve sporech soudy hledaly, jako nájemné v místě obvyklé. Určit takovouto úroveň nájemného, podle názoru MMR, soudní znalci dokážou," řekl ČTK Pavel Rakouš z odboru komunikace MMR.



autor ČTK



Rubriky článků