Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

MŽP přerušilo přijímání žádostí o dotace pro panelové domy

24. 8. 2010

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ode dneška dočasně přerušuje příjímání žádostí o dotace pro panelové domy v rámci programu Zelená úsporám. Chce vyhodnotit dosavadní průběh programu. Podpora pro nepanelové bytové domy a rodinné domy pokračuje a bude i nadále financována beze změn, uvedlo ministerstvo. Všechny již přijaté projekty budou vyřízeny.


Důvodem dočasného přerušení příjímání žádostí je podle MŽP nutnost po 12 měsících vyhodnotit dosavadní průběh části programu týkající se panelových domů. Ministerstvo hodlá provést analýzu skutečně čerpatelných prostředků, neboť Státní fond životního prostředí ČR v poslední době zaznamenal prudký nárůst nedostatků v projektové dokumentaci i samotné investiční připravenosti projektů.

ilustrační fotoStátní fond životního prostředí v loňském roce přijal 13 žádostí o dotaci pro panelové domy. Od ledna do června letošního roku to pak bylo 263 žádostí a od 1. července do 22. srpna přišlo 423 žádostí. "Celkem je to tedy 699 žádostí za 2,5 miliardy korun," sdělila ČTK mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Z toho však jen 12 žádostí bylo realizováno a proplaceno za 32,5 milionu korun.

"Chceme nechat doběhnout tuto stavební sezonu, abychom zjistili, kolik reálně budeme panelovým domům proplácet. Máme vážné obavy, že někteří investoři nezačnou vůbec opatření realizovat a my budeme mít zaalokované peníze, které bychom mohli použít pro jiné žádosti. Tímto krokem poskytujeme investorům čas, aby zvážili jejich investiční připravenost," uvedla Brandtová.

Výsledky analýzy ministerstvo zveřejní začátkem příštího roku a budou podkladem pro další otevření programu. Příjímání dalších žádostí pro panelové domy bude podle MŽP možné se začátkem nové stavební sezony v roce 2011.

Program Zelená úsporám byl zahájen 22. dubna 2009 a byl určen výhradně pro vlastníky rodinných a vybraných bytových domů. Od 1. září byl otevřen pro panelové domy. Program je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora je poskytována formou dotace.

Program Zelená úsporám je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek. Dosud byly prodány ve smluvní výši 18,2 miliardy korun. O další prodejích MŽP jedná. Na základě odhadů při zahájení programu ministerstvo očekává, že by cílový výnos z prodeje emisních přebytků mohl být kolem 25 miliard korun.autor ČTKRubriky článků