Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Omezení podpory stavebního spoření podle ČSRB úspory nepřinese

23. 8. 2010

Omezení podpory stavebního spoření může podle České společnosti pro rozvoj bydlení (ČSRB) místo plánovaných úspor přinést státnímu rozpočtu ještě větší ztráty. Zástupci sdružení to dnes řekli na tiskové konferenci. Peníze vynaložené na státní podporu spoření se podle nich vrací státu několikanásobně například v podobě daně z přidané hodnoty.


ilustrační fotoMinisterstvo financí v aktuálním návrhu plánuje například zavedení 50procentní daně na letošní státní podporu, snížení podpory v dalších letech na 2000 korun ročně nebo zdanění úroků z vkladů 15procentní daní. Programové prohlášení vlády počítá i s tím, že u nových smluv bude státní příspěvek poskytován jen tehdy, když si lidé vezmou úvěr na bydlení.

"Nekritizujeme tuto snahu vlády pro prosazení zájmů stavebních spořitelen, ale milionů občanů, kteří stavebního spoření využívají a za podpory veřejných prostředků vytváří úspory, které realizovány v oblasti spotřeby přináší podstatně vyšší daňové příjmy," řekl předseda ČSRB Ivan Přikryl.

Problematické podle šéfa sdružení může být i případná zpětná působnost nové legislativní úpravy. "Ať se zvolí jakékoli lišácké řešení, které bude princip nepovelené retroaktivity obcházet, je dopad takového postupu do právních jistot občanů devastující," poznamenal Přikryl.ČSRB sdružuje především odborníky z řad dalších sdružení z oblasti bytové politiky. Jde například o zástupce Sdružení nájemníků ČR nebo Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR.autor ČTKRubriky článků