Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Na realitním trhu v Česku začínají převládat domácí investoři

16. 8. 2010

Na českém trhu s podnikatelskými nemovitostmi začínají převládat domácí investoři. Podle dnes zveřejněné zprávy realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield překročí letos poprvé od roku 1998 podíl českých investorů na trhu 50 procent. Podle konzultantské firmy DTZ vyklízí pozice v Česku hlavně fondy z Německa.


ilustrační foto"Nebýt dvojice rakouských investorů, kterým sekunduje investiční skupina ze Spojených států, vypadala by Česká republika jako lokální trh stimulovaný výhradně domácím kapitálem," uvedl Ryan Wray z investičního oddělení DTZ.

Zatímco v letech 2008 a 2009 podíl německých investorů na českém trhu komerčních nemovitostí přesahoval 40 procent, v prvním pololetí 2010 to bylo méně než pět procent. Zastavení nákupů je podle DTZ reakcí na nejistotu provázející změny chystané německým ministerstvem financí. Ty mají zajistit transparentnější fungování kapitálových trhů a větší ochranu pro investory. V krátkodobém horizontu je podle podle Wraye pravděpodobné, že německé otevřené podílové fondy nebudou na českém investičním trhu dále figurovat.

Realitní odborník James Chapman z Cushman & Wakefield ale soudí, že bez zahraničních investorů se český realitní trh přesto neobejde. "Trh investic do nemovitostí v České republice nadále potřebuje zahraniční investory - například německé, rakouské, britské a americké fondy, aby bylo možno zajistit odpovídající úroveň likvidity a spolehlivou tvorbu cen," řekl Chapman.

V prvním pololetí 2010 se investice do podnikatelských nemovitostí v Česku podle DTZ zvýšily meziročně o 233 procent na 215 milionů eur, tedy asi na 5,34 miliardy korun. Čísla ale není dobré přeceňovat, uvedla DTZ. Ve srovnání s roky 2005 až 2008 je aktivita investorů podle odborníků stále velmi nízká.autor ČTKRubriky článků