Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Využívání prostředků z programu Zelená úsporám bude stát kontrolovat

7. 7. 2010

Zhruba každou druhou budovu ze zateplených domů nebo staveb vybavených novým ekologickým topením, na které vlastníci dostali příspěvek ze státního programu Zelená úsporám, zkontroluje během necelých čtyř let vítěz výběrového řízení vypsaného Státním fondem životního prostředí (SFŽP). Zájemci se mohou o zakázku ve výši 50 milionů korun ucházet do poloviny července. "Pak obálky otevřeme a budeme chtít, aby kontroly začaly co nejdříve," řekl ČTK ředitel fondu Petr Štěpánek.


ilustrační fotoZájem o to, aby stát nechal zkontrolovat využití miliard korun v programu Zelená úsporám, mají kupci emisních kreditů, jejichž peníze program přerozděluje. "Jde hlavně o Japonce, jedni už byli na kontrole projektu ve Středočeském kraji," uvedl Štěpánek. Dodal, že míra slíbené kontroly ovlivňuje výši ceny, za kterou Česko své emisní přebytky prodává.

Fond už kontroly provádí, vítěz tendru má pomoct zvládnout tisíce kontrol na místě. Podle Štěpánka je to práce pro stavaře, kteří budou měřit, zda byly dobře použity izolace nebo jestli parametry používaného nového zdroje tepla odpovídají podmínkám programu. Podle podmínek výběrového řízení by vítěz měl provést maximálně 25.000 kontrol.

Prodejem emisních kreditů na oxid uhličitý (AAU) do zahraničí dosud Česká republika vydělala kolem 18 miliard korun, utratit je musí do konce roku 2012. Právo prodat emisní jednotky získalo Česko díky tomu, že od roku 1990 snížilo své emise skleníkových plynů o 27,6 procenta, přičemž v Kjótském protokolu se zavázalo k osmiprocentnímu snížení. Nevyužité právo vypouštět škodlivé emise proto může Česko ve formě jednotek AAU prodat ostatním státům nebo firmám.

Program Zelená úsporám byl donedávna určen pouze pro domácnosti a obytné domy. Rozšíření programu i na veřejné budovy umožnil smluvní dodatek, který v červnu podepsala ministryně životního prostředí Rut Bízková a výkonný ředitel Kjótského protokolu pro Japonsko Jasuhiro Šimizu.

Zájem o čerpání dotací z programu po prvotní opatrnosti na jaře loňského roku stoupá. K počátku června SFŽP podpořil 22.000 projektů za celkem šest miliard korun.autor ČTKRubriky článků