Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Stavebníci mohou obejít stavební povolení přes certifikát

15. 6. 2010

Takzvaní autorizovaní inspektoři, kteří vydávají certifikáty povolující stavby, mohou porušit práva sousedů a dalších lidí, jichž se stavba dotýká. Dnes na to upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Praxe podle ní ukázala, že inspektoři mnohdy nezohledňují námitky sousedů, nebo je vůbec neosloví. Institut autorizovaného inspektora zavedl nový stavební zákon. Inspektor vydá certifikát, který fakticky nahrazuje stavební povolení. Stavebník se tak může vyhnout mnohdy zdlouhavému a pracnému stavebnímu řízení.


Právník Petr Novotný z advokátní kanceláře Ambruz & Dark se domnívá, že právní úprava pozice autorizovaných inspektorů není dostatečná. "Očekáváme, že to vyústí v řadu sporů. Zaznamenali jsme tendenci využívat certifikát v případech, kdy je tlak na rychlost, například u projektů fotovoltaických elektráren," řekl ČTK odborník.

Podle Seitlové situaci zhoršuje, že proti certifikátu neexistuje opravný prostředek. Proti vydanému stavebnímu povolení se lidé mohou odvolat, proti certifikátu nikoli. V obdobném případu dosud rozhodoval jediný soud, na který se odpůrci stavby obrátili, a to Městský soud v Praze. Řekl, že mu záležitost nepřísluší, a odkázal na civilní řízení.

"V případě, že někdo chce zneužít situace, spoléhá na to, že není zcela jasné, jak vydaný certifikát zrušit," uvedl Novotný z Ambruz & Dark. Inspektor prý ale v každém případě odpovídá za škodu, kterou způsobí. Pokud opakovaně poruší svou pravomoc, měl by být podle podle právníka odvolán.

Na Kancelář veřejného ochránce práv se obrátili lidé v několika obdobných případech. Ne vždy šlo o rozzlobené sousedy. Podnět zaslalo například město Čelákovice s tím, že autorizovaný inspektor vydal certifikát, aniž by požádal město o vyjádření.

Podle Seitlové dosud existovala jasná posloupnost územního rozhodnutí a stavebního povolení. Když soud územní rozhodnutí zrušil, přestalo platit i stavební povolení. U certifikátu však tato věc není dořešena, u jednoho konkrétního případu například inspektor vydal certifikát, i když územní rozhodnutí soud předtím zrušil. Učinil tak, než nabylo právní moci.

V dalším případu se odpůrci stavby obrátili na soud, který přiznal žalobě odkladný účinek. Stavebník to však nebral v potaz a s certifikátem v ruce začal stavět. Není přitom jasné, zda stavba bude považována za nepovolenou, ani, zda se soud bude věcí zabývat, nebo ji odmítne.autor ČTKRubriky článků