Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Na světovém realitním trhu nastává čas pro výhodné investice

2. 6. 2010

Na světovém realitním trhu nastává čas pro výhodné investice do podnikatelských nemovitostí, tedy například do kancelářských budov nebo nákupních center. Realitní poradenská společnost DTZ v dnes zveřejněné analýze označila 90 procent světových trhů za nákupní příležitost. Atraktivní výnosy podle firmy čekají na investory také v Česku.


ilustrační fotoGlobální investice do nemovitostí podle konzultantské firmy letos vzrostou o pět procent na 11,4 bilionu dolarů (zhruba 239,3 bilionu Kč). "V České republice meziroční pokles objemu investic do nemovitostí činil v minulém roce 58 procent, DTZ ale zaznamenalo zlepšení již v posledním čtvrtletí roku a tento trend pokračoval i v prvním čtvrtletí roku 2010," uvedla analytička společnosti Lenka Hartmanová.

Za nejatraktivnější evropské trhy považuje DTZ Belgii, Francii a Německo. "Nejpřitažlivějším sektorem je maloobchod se širokou škálou trhů, které nabízejí příležitosti, včetně některých zemí střední a východní Evropy," tvrdí vedoucí výzkumu pro kontinentální Evropu a Blízký Východ DTZ Magali Marton.

Na 151 ze 172 světových trhů, které poradenská společnost sleduje, podle DTZ v současnosti nabízí takzvanou "férovou hodnotu". Loni byl na této úrovni pouze trh v Londýně. "Férovou hodnotou" se rozumí odhadovaná cena nemovitosti zohledňující bezrizikovou míru z investice navýšenou o prémii za dodatečné riziko spojené s držením nemovitosti v dané zemi.

"Pokud jsou skutečné ceny nemovitosti pod úrovní 'fair value' dané země, doporučuje se nakupovat, pokud jsou ceny nad úrovní fair value, doporučuje se prodávat," uvedli odborníci.

Český trh se podle DTZ nachází v případě obchodních center a nákupních parků pod úrovní "férové hodnoty". To znamená velmi atraktivní výnosy v porovnání s jinými evropskými trhy s prvotřídními nákupními centry. Investoři proto mohou očekávat v Česku míru návratnosti přesahující riziko, doplnila DTZ.autor ČTKRubriky článků