Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Střešní okna

5. 9. 2011


V době po roce 1990, kdy se začala architektura novostaveb pozvolna měnit a obytná podkroví se stala standardem i při rekonstrukcích, bylo nezbytné zajistit si kvalitní prosvětlovací prvky, které byly kompatibilní s určitým typem krytiny a dobře odolávaly srážkám.
V té době doznal trh se střešními okny v České republice prudký nárůst. Dnes na našem trhu působí několik silných výrobců těchto oken, kteří v rámci udržení trhu představují každoročně nové a nové výrobky. Pro základní orientaci ve střešních oknech jsme pro Vás připravili přehled základních typů střešních oken.
ilustrační foto střešní okna Velux

VELUX Česká republika, s.r.o.
Sokolova 1d
619 00 Brno
tel: 840 111 241
mail: info.v-cz@velux.com

 

 

Výběr střešního okna


Při výběru střešního okna by jste si měli ujasnit, co budete po střešním oknu chtít a jaké okno je pro dům vůbec reálné.

Výrobci mají pro střešní okna určen minimální sklon, při kterém jsou okna do střechy ještě zabudovatelná. Máte sklon nižší? Nemusíte si zoufat, můžete na střeše provést jakési místní navýšení sklonu, o manžetu, která dostane okno do požadovaného sklonu. Bohužel si tím zvýšíte vnitřní ostění.

Kromě prosvětlení interiéru a větrání by střešní okno mělo splňovat jakési technické parametry.
Stejně jako u oken fasádních, je i u střešních vyžadován jistý vykazovaný součinitel prostupu tepla oknem. Tato hodnota (označovaná jako U) se řídí nepřímou úměrou. To znamená, čím je vyšší U, tím méně je okno izolační. Při výběru střešního okna a při srovnávání jednotlivých výrobků se nedejte zmást. Výrobci občas uvádějí odděleně součinitel prostupu tepla rámu a zvlášť zasklení. Porovnávejte celkový součinitel prostupu tepla. Kromě úspory tepla si tím ušetříte ještě starosti se zvýšenou kondenzací. I když výrobci doporučují (až požadují), aby bylo pod střešním oknem umístěno otopné těleso, aby bylo okno prohříváno a kondenzace se neprojevovala, tak čím lepší (nižší) součinitel prostupu tepla okno má, tím nižší je šance, že nám na něm přesto něco zkondenzuje.

 

Způsoby otevírání střešních oken

Kyvná střešní okna

Okno se otevírá kolem osy umístěné v polovině svislých stran okna. . Kromě normálních, mechanicky otvíraných oken se na trhu objevují i solárně ovládaná střešní okna. Okno je napájené pomocí fotovoltaického panelu a nabíjecích baterií, není tedy potřeba k oknu přivádět elektřinu. Okno je možné naprogramovat tak, aby se v předem stanovený čas otevíralo či zavíralo. Okno je možné ovládat z kteréhokoli místa v domě. Součástí okna je dešťový senzor, díky kterému se okno v případě deště zavře, ale ventilační klapka zůstane otevřená.

střešní okna Roto - kyvné

 Střešní okno Roto - Kyvné

 

Výklopně kyvná střešní okna

Okno je možné kromě výše zmíněného způsobu otevřít ještě kolem osy v horní části okna.
Výklopně kyvná střešní okna nabízí vyšší komfort při pohledu z okna, protože při otevírání kolem horní osy máme vyšší podchodnou výšku pod křídlem okna, než u okna pouze kyvného a při pohledu z okna se nemusíme sklánět.

střešní okna Roto - vyklopněkyvné

 Střešní okno Roto - Výklopněkyvné

 

Skládání oken vedle sebe, lemování oken

Pokud chcete prosvětlovat místnost intenzivněji, potřebujete umístit do střechy více oken. Protože nejefektivnější je umístění oken blízko sebe, je zde možnost skládání oken vedle sebe a nad sebe, a to ve více řadách. Střešní okno je vlastně jen jeden prvek, který k provedení prosvětlení potřebujeme. Dalším je lemování střešního okna. Typ lemování je závislý na druhu krytiny, kterým bude pokryta střecha. Obecně jde o lemování pro krytiny ploché (asfaltové šindele, břidlice,vláknocemetové šablony) a pro krytiny profilované (střešní tašky apod). Požadujeme-li ale skládání oken do sad, právě v lemování se bude montáž lišit. Existují lemování pro mezilehlá okna a okna krajová, pokud bychom měli sestavu 3x3 okna, vnitřní okno bude mít naprosto odlišné lemování od okna rohového apod.

 

Rám střešního okna

Většina oken je dnes vyráběna ze dřeva. Dřevo je opatřeno bezbarvým ochranným lakem. Pokud ale okno umísťujeme do prostoru se zvýšenou vlhkostí (koupelna, kuchyň), nelze pod něj osadit otopné těleso (schodiště apod.), doporučujujeme použít střešních oken plastových (většinou jde o plastová okna s výztužným nosným rámem ze dřeva). U těchto oken totiž nedojde ani při možné kondenzaci k degradaci vrstvy laku jako se to může stát u oken dřevěných.

Větrání

Kromě otevření střešního okna existují ještě jiné způsoby větrání. Prvním je ventilační štěrbina, která je zabudována přímo do rámu a je neustále viditelná. Druhým je ventilační klapka, která je součástí otevírání okna. V první poloze je otevřena ventilace, ve druhé poloze již máte odjištěny zámky k otevření okna.

 

Doplňky k střešním oknům

Přejete si více? Potom si vybírejte z nabízených doplňků.

Zastiňovací doplňky

Předokenní rolety
Předokenní roleta pomáhá zlepšit tepelně-izolační vlastnosti střešních oken. Výborně tak chrání interiér před přehříváním v letních měsících. V zimním období zabraňuje úniku tepla. Dokonale reguluje světlo a chrání střešní okno před poškozením i před nechtěnými pohledy zvenčí. Navíc tlumí venkovní hluk z deště a krupobití. Předokenní roletu lze kombinovat s jakýmkoli typem zastínění v interiéru a na střešní okna může být nainstalována kdykoli dodatečně

Venkovní markýzy
Venkovní markýza nabízí jednoduchý a velmi účinný způsob, jak zabránit vstupu přímých slunečních paprsků do podkrovních místností. Reguluje množství prostupujícího slunečního tepla a světla do interiéru a vytváří tak v letních měsících v podkroví příjemné klima. Venkovní markýza je vyrobena v síťové struktuře skleněného vlákna obaleného plastem a tím je zajištěna její barevná stálost. Síťová struktura nebrání výhledu z okna ven a způsob uchycení venkovní markýzy na okně zároveň umožňuje v místnosti větrat. Je ideálním řešením právě pro ty místnosti, ve kterých je potřeba snížit množství prostupujícího tepla, a přesto neomezit možnost výhledu.

Zcela zatemňující rolety
Zcela zatemňující roleta zachytí i nejintenzivnější sluneční světlo a dokonale tak místnost zatemní. Je vhodným řešením zejména do ložnic nebo dětských pokojů, kam nevpustí sluneční paprsky i když je právě letní den.
Tkanina rolety je pevně napnuta mezi postranními vodicími lištami a na okně ji lze nastavit v jakékoli pozici. Montáž zcela zatemňující rolety je velmi snadná.
Optimálního tepelného komfortu v místnosti lze dosáhnout kombinací zcela zatemňující rolety s venkovní markýzou nebo předokenní roletou.

Nedosáhnete na ovládací prvky okna bez stání na židli? Teleskopické ovládací tyče pro ovládání střešních oken existují a fungují.

Dálkové ovládání? Můžete ovládat jak otevírání okna tak zastiňovaní doplňky.

Okna na solární pohon? I to už výrobci nabízejí.

Automatické zavírání oken při dešti? Dešťový senzor to vyřeší za vás.

Kromě těchto, uživatelských záležitostí, jsou zde ještě doplňky funkční:
Napojovací límce parozábrany či límce k napojení na pojistnou hydroizolaci. Do doby, než začali výrobci tyto doplňky nabízet, bylo dostatečné provedení parozábrany u střešního okna (stejně tak i napojení pojistné hydroizolace) velmi složité.

Zateplovaní sady, které vylepší tepelně-technické vlastnosti okna.

předokení rolety Velux

 Předokení rolety Velux

 

Sortiment střešních oken je dnes na trhu obrovský. Pokud si ujasníte, co potřebujete, obraťte se na zkušeného pokrývače, na dodavatelskou firmu nebo přímo technické oddělení výrobce, a nechte si s výběrem střešních oken a lemování poradit. Jistě s Vámi vaše potřeby proberou a vy budete mít jistotu, že nemalé investice do střešních se Vám vyplatí a nebudete shánět těsně před montáží jiné lemování nebo jiný doplněk.

 

www.velux.cz .

 

VELUX Česká republika, s.r.o.

 

Další články z kategorie: Střešní okna, světlovody a vikýře ZDE
autor: Krytiny-Střechy, JN / VELUX

 Štítky: Střecha doplňky, Podkrovní okna, Denní osvětlení
Rubriky článků