Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Stavebních veletrhů v Brně se zúčastní 1100 firem, méně než loni

12. 4. 2010

Úspory energií a cesty, jak financovat své projekty, to budou letos v době globální hospodářské krize hlavní témata nadcházejících stavebních veletrhů IBF a SHK Brno a nábytkářského veletrhu Mobitex. Letos se trojlístku zúčastní asi 1100 firem, což je méně než loni. Pořadatelé z Veletrhů Brno očekávají návštěvnost asi 80.000 až 100.000 lidí, řekla dnes novinářům ředitelka veletrhu Jana Ostrá.


"Veletrhy odrážejí situaci v ekonomice, není možné se tvářit, že firmy všude kolem mají problémy a u nás počet vystavovatelů roste," uvedla Ostrá. "Zaznamenali jsme menší počet firem. Na druhou stranu se více připravují a dbají, aby jejich účast byla efektivní," dodala.

Veletrhy IBF, SHK Brno a Mobitex se letos společně konají poprvé. Akce IBF a SHK Brno se loni uskutečnily společně s veletrhem investičních příležitostí Urbis Invest. Celkem se včetně Národního stavebního centra EDEN představilo 1300 firem z 21 zemí. Na brněnské výstaviště loni zamířilo 80.500 lidí. O rok dříve to bylo 95.000 lidí. Mobitexu se loni zúčastnilo 219 firem z osmi zemí. Veletrh se konal společně s veletrhem Prodítě a výstavou Rybaření a navštívilo je přes 60.000 lidí.

"Stavebnictví letos neřeší jak a s kým stavět, ale získání financí. To se promítne do různých debat, ale i v expozicích," míní Ostrá. "Hlavními tématy jsou úspory energií, problematika financování a PPP (Public Private Partnership) projektů a také poradenská centra," dodala.

Organizátoři si podle svých slov uvědomují, v jaké hospodářské situaci se letošní ročník koná. Podle nedávného odhadu poradenské firmy KPMG by mělo letos české stavebnictví klesnout o tři procenta, uvedli.

Podle odhadů Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) bude pokles ještě o dvě procenta vyšší. Výkon tuzemského stavebnictví v běžných cenách bude podle SPS balancovat na hraně 500 miliard korun. V roce 2009 se hodnota stavební výroby v Česku snížila na 534 miliard korun. Byl to první pokles od roku 2000.

"Prognóza SPS pro letošní rok je pokles objemu investiční výstavby o přibližně pět procent, takže roční objem by neměl propadnout pod 500 miliard korun," řekl nedávno ČTK generální ředitel svazu Miloslav Mašek.

V únoru stavební produkce v Česku podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu klesla ve stálých cenách meziročně o 23,6 procenta po lednovém poklesu o 25,6 procenta. Pozemní stavitelství, do kterého patří hlavně výstavba budov, v únoru meziročně snížilo výkon o 29,5 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 5,5 procenta.

autor ČTKRubriky článků