Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Levnější byty v panelových domech lákají kupce jen někde

6. 4. 2010

ilustrační fotoByty v panelových domech podle realitních odborníků zlevnily za poslední rok nejvíce ze všech nemovitostí, místy až o pětinu. Poptávku to ale automaticky nezvýšilo. Některé realitní kanceláře sice hlásí zvýšené prodeje, podle dalších se ale poptávka po panelových bytech dále propadá. Různí se také odhady dalšího vývoje trhu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky s nemovitostmi.

"Poptávka je stále nízká, počet nabízených nemovitostí převyšuje počet zájemců o koupi," řekl ČTK realitní makléř kanceláře RE/MAX Alfa Jaroslav Jírek. Podobná situace bude podle něj panovat i letos. Poptávka po bytech v panelu oslabuje také podle generálního ředitele společnosti MEXX Reality Josefa Šinágla. Pokles má podle něj několik příčin. "Ve většině případů jde o požadavek na vysokou cenu ze strany prodávajícího. Velký podíl na sníženém zájmu mají také zpřísněné podmínky bank při poskytování úvěrů na nákup těchto bytů," uvedl šéf MEXX Reality.

Realitní kancelář AAAByty.cz od začátku roku zvýšila počet prodaných panelových bytů o deset procent. "Je to způsobené především splasknutím cenové bubliny a návratem cen na reálnou hodnotu," poznamenal šéf firmy Otakar Šmíd. Podobnou zkušenost má i Realitní kancelář Sting. "Byty v panelácích, o které byl poslední dobou minimální zájem, začínají kupující oslovovat snižující se cenou. Toto výrazné snížení podle mě rozhýbe trh a v roce 2010 lze předpokládat oživení v prodejnosti takových bytů," soudí regionální manažer firmy pro Opavu, Bruntál a Nový Jičín Jan Kunz.

Obchodní ředitel společnosti M&M reality holding Miroslav Jonáš předpovídá pro letošní růst cen panelových bytů o tři až osm procent. Poptávka podle něj ale přesto dále poroste, protože novostavby prý mnoho kupujících považuje nadále za drahé. Generální ředitel MEXX Reality odhaduje v průměru stagnaci cen bytů v panelu na současné úrovni, podobně to vidí i odborníci z realitní kanceláře Sting nebo AAAByty.cz. Pokles cen panelových bytů o dalších pět procent naopak pro letošní rok předpovídá makléř z RE/MAX Alfa.

autor ČTKRubriky článků