Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Program Zelená úsporám rozdal miliardu, přispívá i družstvům

17. 2. 2010

Státní fond životního prostředí (SFŽP) rozdal žadatelům o příspěvek na zateplení domu či změnu vytápění v programu Zelená úsporám miliardu korun. Fond přispívá i bytovým družstvům. Nejvyšší dotace dosáhla téměř 29 milionů korun, šla na projekt zateplení panelového bytového domu. Protože takto velké projekty potřebují delší dobu na přípravu, předpokládá ředitel fondu Petr Štěpánek, že tempo čerpání dotací se zrychlí po zapojení bytových družstev. Jen v lednu se přihlásila tři, každý z projektů přitom počítá s dotací nad 20 milionů korun.


Štěpánek dnes novinářům řekl, že očekávání ministerstva životního prostředí a fondu jsou podložena analýzou Svazu českých a moravských bytových družstev. Podle ní je 1860 družstev rozhodnuto investovat do roku 2012 přes devět miliard korun, což představuje objem dotací kolem čtyř miliard Kč.

Program se podle ministra Jana Dusíka naplno rozběhl po pěti měsících od změny původních podmínek. Za stávajícího tempa bude podle něj 16,8 miliardy korun spotřebováno ještě před oficiálním koncem programu, tedy v průběhu roku 2012. Peníze ministerstvo získalo loni prodejem volných emisních kreditů. Další se chystá prodat letos, nezíská ale tak velké částky jako před rokem.

Celkem k 15. únoru fond zaevidoval v programu Zelená úsporám 6137 žádostí s celkovou dotací přes miliardu korun, v těchto projektech bude investováno 2,33 miliardy Kč. Nejčastěji o podporu žádají majitelé rodinných domů, průměrná výše podpory u nich činí 42,8 procenta celkové investice. Panelových bytových domů zatím požádalo o příspěvek 64, průměrná výše podpory u nich činí 43,9 procenta celkové investice. Vlastníci nepanelových bytových domů požádali o podporu 146 projektů, dostali průměrně 51,8 procenta celkové investice.

Projekt, který znamenal přehoupnutí programu do druhé miliardy korun, poslal fondu majitel rodinného domu ze Šumperska. Zateplením pláště budovy 16 centimetry izolace, střechy, podlahy a výměnou oken a dveří snížil měrnou spotřebu tepla o 87 procent. Od fondu dostal 288.200 korun, tedy zhruba dvě pětiny celkové investice. Žadatel dostal podporu také na vypracování projektu.

Právě tím, že fond přispívá i na vznik projektu zateplení, Dusík vysvětluje vzrůst zájmu o program. Za dosavadních podmínek budou žadatelé tento příspěvek dostávat do konce března. Ministr jedná se zahraničními kupci kreditů o standardní nastavení této formy podpory do smluv. S dílčími úpravami tak podle něj bude možné pokračovat v přispívání na přípravy projektů i po 31. březnu.

Program Zelená úsporám nastartoval loni v dubnu ministr Martin Bursík, vzhledem k malému zájmu o podporu byl kritizován za jeho předčasné spuštění. Postupně se také zmírňovaly podmínky čerpání dotací.

 

autor:ČTKRubriky článků