Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Ceny bytů budou letos v průměru stagnovat, někde se mírně zvýší

17. 1. 2010

Ceny nemovitostí i tržních nájmů budou letos v Česku v průměru stagnovat. Ve druhé půlce roku se možná ceny bydlení mírně zvýší, nebude to ale pravděpodobně více než o pět procent. Nezávisle na sobě to dnes uvedly realitní kanceláře AAABYTY.CZ a Lexxus. Podobný názor sdílí také další realitní odborníci a firmy.

Nejvíce se v roce 2009 podle AAABYTY.CZ snížily ceny panelových bytů, v některých lokalitách až o třetinu. "Dnešní ceny se v průměru snížily na úroveň ledna 2008, což představuje pokles asi o deset procent," připojil se obchodní ředitel Lexxusu Peter Višňovský. Tam, kde tyto byty zlevnily, by podle ředitele AAABYTY.CZ Otakara Šmída už další pokles cen nastat neměl. "Opět se tyto nemovitosti stávají cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto očekáváme stagnaci," uvedl Šmíd.Ilustrační foto

Podobný názor na vývoj cen bytů v letošním roce má také Lexxus, již dříve se podobně vyjádřila také poradenská společnost King Sturge. Developerská firma Central Group odhaduje letošní průměrný růst cen bytů nejvíce o pět procent, záviset bude hlavně na konkrétním typu bydlení a lokalitě.

Šmíd z AAABYTY.CZ přesto nevylučuje, že by v některých místech mohly nemovitosti ještě dále zlevnit. Například v Plzni by to prý mohlo být v případě bytů až o deset procent.

Slabší poptávku po bydlení se po celý rok 2009 snažily developerské firmy rozhýbat řadou slev a bonusů. Podle některých odborníků se prostor pro další slevy na trhu již vyčerpal. Přesto dnes společnost Ekospol oznámila, že na třípokojové byty v jednom svém projektu dále slevuje až 750.000 korun na hodnotu 3,1 milionu korun za byt. Developerská skupina Finep zase prodloužila vánoční akci nabízející slevu ve výši deseti procent až do konce ledna.

Loňský propad poptávky po bydlení doprovázel zvýšený zájem o tržní pronájmy. Silnější poptávka je podle AAABYTY.CZ zvýšila v průměru o deset procent, v současnosti se prý už ale nájmy stabilizovaly.

Obchodní ředitel Lexxusu Peter Višňovský odhaduje, že se letos v Česku postaví maximálně 30.000 bytů. S podobným odhadem již dříve přišel také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Za rok 2009 se v Česku podle odhadu šéfa stavebního svazu postavilo kolem 35.000 bytových jednotek.

 

autor:ČTKRubriky článků