Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Tuzemský realitní trh se letos ocitl na dně

9. 12. 2009

Realitní trh v Česku padl v letošním roce na dno. V příštím roce se už ale může začít do některých částí trhu vracet chuť obchodovat. Investoři budou mít zájem o prvotřídní kancelářské budovy v Praze, je možné očekávat i transakce s prosperujícími nákupními centry ve velkých regionálních městech. Na setkání s novináři to dnes sdělili odborníci mezinárodní poradenské společnosti King Sturge.


Ceny bytů budou v roce 2010 pravděpodobně stagnovat na letošní úrovni. V závěru příštího roku ale už mohou některé byty opět začít zdražovat. Analytik King Sturge Ondřej Novotný ale nepředpokládá, že to bude o více než tři procenta. Během roku 2009 se v závislosti na lokalitě a typu nemovitosti ceny bydlení snížily o pět až 20 procent. Až o pětinu zlevnily hlavně byty v neudržovaných panelových domech.

Přesná čísla o poptávce po bytech podle Novotného neexistují, přibližně ale kopírují objem poskytnutých hypoték. Podle statistik ministerstva pro místní rozvoj se český hypoteční trh za tři čtvrtletí 2009 meziročně snížil o 37,5 procenta. Za devět měsíců banky poskytly občanům hypotéky za 56,5 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo přes 90 miliard.

Kdyby banky developerům silně neomezily přístup k úvěrům, byla by podle analytika současná situace stavitelů ještě horší. "Banky zabránily tomu, aby trh zkolaboval úplně. Developeři by totiž jinak letos stavěli se stejnou vervou, jako v minulých letech," řekl Novotný.

Další pokles zaznamenají pravděpodobně některé ukazatele kancelářského trhu. V příštím roce bude na pražský trh s kancelářemi uvedeno maximálně kolem 80.000 metrů čtverečních administrativních prostor. Odborníci totiž očekávají, že dokončeny budou jen dva projekty. Letos bylo v metropoli dobudováno 116.600 čtverečních metrů kanceláří, meziročně je to propad o 65 procent.

autor:ČTKRubriky článků