Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

České dálnice prodražují sjezdy a křižovatky, staví se jich moc

7. 12. 2009

Rozpočty na výstavbu tuzemských dálnic neúměrně zatěžují nadbytečné sjezdy a mimoúrovňové křižovatky. Ve srovnání s okolními zeměmi se v České republice sjezdy staví v kratších odstupech. Shodli se na tom účastníci dnešního semináře o cenách dálnic na úřadu vlády. Podle údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stojí stavba kilometru české dálnice 227 milionů korun, což je mírně nad průměrem okolních zemí.

 

Ilustrační foto

 

Ministr dopravy Gustáv Slamečka jmenoval pro současnou cenovou úroveň výstavby dálnic dva hlavní důvody. Jedním z nich prý je legislativa, podle které se "dálnice napojuje na území, a nikoliv území na dálnice". Ohled se musí brát i na ochranu přírodně cenných lokalit. Druhým důvodem jsou podle ministra politické zájmy, například krajů či obcí, které si sjezdy prosazují svým lobbingem.

Ekonom Michal Mejstřík, člen někdejší Národní ekonomické rady vlády, která vysoké ceny dálnic kritizovala, vidí jako velké nebezpečí při výstavbě dálnic možnou korupci. Podle něj existují desítky případů, kdy si soukromí investoři nechali postavit sjezd například ke skladu za státní peníze. Podle něj by exity měly být pouze v místech, kde jde o obslužnost velkého území a je to ekonomicky zdůvodnitelné.

Jak uvedl generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík, jedna mimoúrovňová křižovatka vyjde na několik stovek milionů korun. Někdy se ale její cena může vyšplhat až na miliardu korun.

V nejbližší době se změnou není možné počítat, neboť nynější výstavba se plánovala už před několika roky. Podle Slamečky je možné změnu trendu očekávat pouze u zcela nových projektů.

autor:ČTKRubriky článků