Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Klaus podepsal zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury

18. 11. 2009

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který má zjednodušit a zkrátit stavební a správních řízení u dopravních staveb. O prezidentově podpisu dnes ČTK informoval mluvčí Hradu Radim Ochvat.


Podle dřívějšího vyjádření senátora ODS Jiřího Nedomy zákon odstraňuje dosavadní nejčastější příčiny zneužívání majetkových práv při blokaci výstavby dopravních staveb. Senátní verze ovšem ze sněmovního návrhu odstranila možnost automatického označení dopravní stavby za stavbu ve veřejném zájmu, neboť takové označení je možné jen podle stavebního zákona po příslušném projednání stavby.

Na druhou stranu zákon umožňuje nabídnout vlastníkovi pozemku jeho odkoupení za tržní cenu už na počátku jednání, tedy ještě před zahájením vyvlastňovacího řízení.

Při projednávání v Senátu také zákonodárci odstranili z předlohy ustanovení, podle něhož stavební úřady mohly vydat stavební povolení ještě před doložením, že stavitel má právo stavbu provést. Nově by úřady mohly územní a stavební řízení sloučit a zahájit, stavební povolení by ale mohly vydat až po jejich doložení.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka podpořil senátní verzi s tím, že jeho úřad na ní spolupracoval. Původní sněmovní předloha totiž podle kritiků byla v některých pasážích v rozporu s Ústavou a listinou základních práv.

Ilustrační foto

 


autor:ČTKRubriky článků