Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Pravidla fungování společenstev vlastníků bytů se možná změní

1. 10. 2009

Sněmovna v prvním čtení podpořila návrh na jednodušší fungování společenství vlastníků bytů. Novelu zákona o vlastnictví bytů předložili poslanci ODS Zdeňka Horníková a Jan Bürgermeister. Předloha například snižuje počet hlasů pro svolání jejich shromáždění, místo dosavadní čtvrtiny hlasů má stačit jen jedna desetina. Ke schválení návrhu má také nově stačit místo většiny hlasů jen víc než 30 procent hlasů.

Ilustrační foto

Je to v pořadí již dvanáctá novela tohoto zákona. Návrh by měl také řešit problémy například ve velkých domech s množstvím vlastníků a problémy, které se týkají společných částí domů. Vlastníci se starají hlavně o svůj byt, ale už nikoli o společné prostory, popsala poslankyně Horníková.

Současná hranice pro svolání shromáždění se v praxi ukázala jako nepřiměřeně vysoká a je častou překážkou při jeho svolávání, tvrdí předkladatelé. Stávající úprava tak podle nich omezuje vlastníky ve výkonu vlastnického práva, aniž by měla jakékoliv racionální zdůvodnění.

Schválení novely přivítalo Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR. Usnadní se tím prý hlavně opravy a rekonstrukce. "Dosud podmínky zákona omezovaly modernizaci bytového fondu v České republice. V praxi se též stávalo, že se málokdy sešla většina vlastníků bytů na shromáždění, a tato novela problém odstraní a umožní i operativně řešit problémy se stavebním úřadem," řekla ČTK mluvčí sdružení Aneta Červenková.

Další část novely má právě usnadnit stavební řízení. Nyní když společenství vlastníků žádá o stavební povolení, trvá stavební úřad na tom, aby každý vlastník bytu byl jednotlivým stavebníkem. "Takový postup vede ve svém důsledku k ochromení jakékoliv rekonstrukce společných částí domu, a to nejenom ve velkých společenstvích, ale i ve společenstvích poměrně malých, neboť z něj vyplývají zcela neúnosné organizační nároky," uvádějí poslanci. Nově by stavebníkem mělo být přímo společenství vlastníků.

Novela také obsahuje návrh na prodloužení lhůty pro převod družstevních bytů do roku 2040. Původně měla vypršet v příštím roce. Parlament však již přijal zákon, který tuto lhůtu prodloužil do roku 2020.

autor:ČTK

 Rubriky článků