Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Přínos Zelené úsporám pro stavební firmy je stále minimální

23. 9. 2009

Na 20. ročníku stavebního veletrhu For Arch v pražských Letňanech se výrobci oken, izolací, zdících materiálů a dalších stavebnin předhánějí v nabídce svých výrobků pro program Zelená úsporám. Skutečný efekt programu pro stavebnictví je ale zatím stále minimální, shodli se všichni výrobci, které dnes ČTK na veletrhu oslovila. For Arch otevřel brány dnes, potrvá do soboty


"Na to, kolik energie vrážíme do propagace programu, je výsledek stále zanedbatelný," řekl ČTK jednatel plzeňské společnosti Brickland, která vyrábí lícové cihly a obkladové pásky. Zelená úsporám poskytuje dotace zaměřené na zateplování domácností, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění.

Slabou poptávku potvrdil v rámci dotačního programu také Andreas Lutscher z německé společnosti Linzmeier Baulemente, která vyrábí izolace. "Lidé se na dotace ptají, ale bude ještě chvíli trvat, než se to přemění v reálnou poptávku," sdělil.

Malý počet obchodů uskutečněných na základě dotací podle vedoucího obchodu výrobce oken Albo z Oseku nad Bečvou Antonína Ryšánka nezvrátilo ani změkčení podmínek, které Zelená úsporám zažila už dvakrát, naposledy v srpnu.

Podle obchodního ředitele výrobce cihel Heluz Jana Krampla problémem také je, že Zelená úsporám v oblasti nových staveb poskytuje peníze jen na pasivní domy, které se ale v Česku zatím téměř nestaví. "Největší zájem o energeticky úspornou výstavbu se totiž týká nízkoenergetických domů," poznamenal. Nízkoenergetického standardu se ale dosud Zelená úsporám netýká.

Na začátku září schválil Státní fond životního prostředí (SFŽP) prvních 107 žádostí o dotace. Přibližně ve stejné době evidoval fond 303 podaných žádostí.

Dotace jsou nyní poskytovány i na pouze jedno zateplovací opatření a z programu již nejsou vyloučeny panelové domy. Žadatelé mohou nově počítat s dotací 20.000 korun na počáteční projektovou dokumentaci, a to až do vyčerpání 50 milionů korun, které pro tento účel fond vyčlenil.

Pokud občané nebudou mít do tří let zájem o program, který nyní stát prostřednictvím fondu nabízí, vrátí se nevyčerpané peníze zpět Japonsku, od nějž Česko prostředky získalo za emisní povolenky.

O dotace lze žádat od konce dubna na krajských pracovištích SFŽP. Lidé se k penězům můžou dostat i prostřednictvím poboček tuzemských bank, které nabízejí i spolufinancování

 

autor:ČTKRubriky článků