Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Fond dopravní infrastruktury má hospodařit příští rok s částkou 96 miliard korun

1. 9. 2009

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) má podle aktuálního návrhu hospodařit příští rok s rekordní částkou 96 miliard korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Loni fond do dopravních staveb investoval 88 miliard korun.

 

ilustrační foto

 

Polovinu rozpočtu fondu pokryje ze svých zdrojů český stát. Vláda dnes původně navrhovaných 36 miliard zvýšila o necelých 12 miliard, které stát získá prodejem dluhopisů. Druhou polovinu rozpočtu SFDI zajistí evropské fondy v rámci operačního programu Doprava a úvěr od Evropské investiční banky.

Přes rekordní částku je podle Slamečky příspěvek státu stále nedostatečný. Podle ministra by v ideálním případě měl být státní podíl na rozpočtu fondu dopravy zhruba o 18 miliard vyšší. Důvodem je prý velká rozestavěnost dopravních tepen, některé stavby se tak budou muset zastavit.

Naopak ministr financí Eduard Janota zněl na tiskové konferenci optimističtěji. Podle něj je rekordní rozpočet fondu příspěvkem státu k řešení následků hospodářské krize; mimo jiné udrží zaměstnanost ve stavebnictví.

autor:ČTKRubriky článků