Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Ceny domů v USA mezičtvrtletně poprvé za tři roky vzrostly

28. 8. 2009

Ceny rodinných domů ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům poprvé za tři roky zvýšily, což naznačuje, že trh s bydlením se již odrazil ode dna. Index Standard & Poor's/Case Shiller sledující ceny ve 20 velkoměstských oblastech vzrostl ve druhém kvartálu proti prvnímu čtvrtletí o téměř tři procenta. Meziročně však klesl o téměř 15 procent.

V samotném červnu se ceny meziměsíčně zvýšily o 1,4 procenta a stouply již druhý měsíc za sebou. Meziročně se však propadly o 15 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Národní sdružení realitních kanceláří minulý týden uvedlo, že prodej starších domů v USA vyskočil za červenec o 7,2 procenta, což byl nejvyšší měsíční nárůst za deset let. Samotný roční prodej 5,24 milionu domů byl nejvyšší údaj od srpna 2007.

Americký trh bydlení je jádrem nynější recese největší ekonomiky světa a krize na něm se vyvíjí již od počátku roku 2007. Krize trhu bydlení vedla předloni k hypoteční krizi, která postupně přerostla ve finanční krizi globálních rozměrů a ve svém důsledku vedla k útlumu a recesi ve většině ekonomik světa.

 

Prodej nových domů v USA v červenci vzrostl překvapivě silně

Prodej nových domů ve Spojených státech v červenci vzrostl o 9,6 procenta, což je mnohem více, než se čekalo. Červenec je zároveň čtvrtým měsícem v řadě, kdy se prodej nových rodinných domů zvyšoval. Ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že v přepočtu na celý rok se v USA prodalo 433.000 domů.

Výsledek za červenec je nejlepší od loňského září a svědčí o tom, že americký trh bydlení se dostává z nejhoršího. Velmi povzbudivé je rovněž sdělení, že zásoba neprodaných domů klesla nejníže za 16 let. Údaj za červen byl navíc zpřesněn tak, že ukázal vyšší prodej, a to 395.000 domů v ročním přepočtu. Procentní nárůst je nejvyšší od února 2005.

"Spotřebitelé ožili a jsou ochotni využít velmi nízkých cen. Je to nabídka, která je bude hodně stát, ať už ve formě zadlužení či jinak," poznamenal analytik finanční společnosti Cantor Fitzgerald & Co Marc Pado. "Je to tedy velmi dobré znamení, i když argument, že to (státní stimulační program) jen přesouvá budoucí prodej do současnosti má také něco do sebe," dodal.

Prodej nových domů se tak proti lednovému minimu zvýšil už o 32 procent. Stále je ale o 69 procent nižší než před čtyřmi lety, kdy vrcholila fáze růstu prodeje provázená rychlým růstem cen.

Analytici v anketě agentury Reuters sice zlepšení na realitním trhu očekávali, ale pouze mírné. V průměru se domnívali, že prodej se zvýší jen na 390.000 domů.

Střední prodejní cena se v červenci proti stejnému měsíci loni snížila o 11,5 procenta na 210.000 dolarů (asi 3,740.000 Kč). Proti červnu už ale klesla pouze o 0,1 procenta.

Zásoba domů, které byly dokončeny a jsou připraveny k prodeji, klesla o 3,2 procenta na 271.000 domů. To je nejméně od března 1993. To znamená, že pokud by prodej pokračoval dosavadním tempem, bude třeba jen 7,5 měsíce, aby se všechny tyto domy prodaly. Tak krátká doba byla k prodeji naposledy potřeba v dubnu 2007.

Pokles zásoby domů svědčí o tom, že developeři omezili výstavbu, aby se vyrovnala nabídka s poptávkou. Zájemci o bydlení se snaží využít daňové úlevy, která se vztahuje na deset procent ceny nemovitosti, maximálně však 8000 dolarů pro lidi, kteří si kupují první bydlení. Nákup nemovitosti ale musí být dokončen do konce listopadu, aby bylo možné slevu uplatnit.

Developeři a realitní společnosti se snaží tlačit na Kongres, aby daňové úlevy prodloužil. Pokud se tak nestane, prodej domů by se mohl začít znovu snižovat.

 

аutor:CTKRubriky článků