Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Průzkum: Stavebním firmám stále ubývají zakázky, horší se výhledy

5. 8. 2009

Meziroční pokles zakázek stavebních firem se stále nezastavuje. Stavbaři tak začínají být pesimističtější ohledně dalšího vývoje odvětví. Jestliže ještě před třemi měsíci odhadovali celoroční pokles stavebnictví o tři procenta, nyní je to už o 11 procent. Vyplývá to z průzkumu projektu CEEC Research ve spolupráci se společnostmi KPMG a Ipsos Tambor.

"Firmy předpovídají výrazně hlubší propad celého odvětví a v důsledku toho rovněž i jejich vlastních prodejů. Dochází také k viditelnému zhoršení sebedůvěry u velké části firem," uvedli výzkumníci. "Situace je o to horší, že k těmto změnám dochází s nebývalou rychlostí, na což jsou firmy schopny reagovat jen v omezené míře. A světlo na konci tunelu stále není vidět," dodali.

K odhadům vývoje v příštích dvou letech přistupují podniky jen opatrně. Přesto očekávají stále pokles, i když už jen kolem jednoho procenta.

Více než polovina oslovených společností má méně zajištěných zakázek než před rokem. V dubnovém průzkumu na tom bylo se zakázkami hůř jen 33 procent firem.

Mezi podniky, které pociťují ochlazení aktivity ve stavebnictví, patří i dodavatel hliníkových systémů Reynaers Aluminium. "Stejně jako ostatní v oblasti stavebnictví i my vnímáme výrazný úbytek připravovaných staveb. Jsme v těsném kontaktu s architekty a právě tam je nejvíce patrné, jak se propad prohlubuje," uvedl ředitel firmy Přemysl Hrdý. Celá řada projektů se podle něj zcela zastavila a šance na rozhýbání odvětví je tak prý mizivá.

Pro letošní rok stavbaři vidí v černějších barvách také pokles prodejů. V průměru je očekávají nižší o 6,6 procenta. Čtvrtina firem ale čeká propad dokonce o víc než 20 procent. Průměrná vytíženost kapacit stavebních firem se nyní pohybuje kolem 82 procent.

Průzkum se uskutečnil v podobě osobních rozhovorů s představiteli 73 velkých, středních a malých stavebních firem.

Stavební produkce se v květnu podle posledních údajů Českého statistického úřadu ve stálých cenách meziročně snížila o 2,1 procenta. V dubnu přitom stavební výroba stejným tempem rostla.

 

autor:ČTKRubriky článků