Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Ceny panelových bytů klesly až o pětinu

12. 6. 2009

Ceny v panelových domech jsou v průměru až o 20 procent nižší než před rokem. Ceny nemovitostí celkově klesly meziročně průměrně o 15 procent. Poptávka po bydlení kvůli hůře dostupným hypotékám padá, zájem o pronájmy bytů naopak roste. Výsledky svého průzkumu dnes na tiskové konferenci představili zástupci serveru www.bezrealitky.cz."Pád začal až v posledním čtvrtletí loňského roku, kdy reality dosáhly cenového stropu ve většině krajských měst. Do té doby ceny nemovitostí rostly ve všech regionech o desítky procent," řekl ředitel portálu bezrealitky.cz Jakub Havrlant.Ilustrační foto

Například na pražském Jižní městě bylo podle serveru loni možné prodat třípokojový byt za 3,5 milionu korun. Nyní se průměrná cena stejného bytu pohybuje kolem 2,7 milionu Kč. Hůře se prodávají také družstevní byty, na které je prý obtížné sehnat hypotéku.

Podle Bohdana Suchánka z Hypoteční banky však není průměrný pokles cen výraz splasknutí realitní bubliny. "Je to pokles, který má navrátit trh k normálu, takže z mého pohledu se nejedná o nějakou realitní bublinu," řekl.

Havrlant zároveň upozornil, že pokles cen neprobíhá plošně. Je prý nutně posuzovat zvlášť každou lokalitu a typ bytu. "Jsou tu segmenty a lokality, které spadly o desítky procent, a lokality, které stále rostou," poznamenal ředitel.

Z nových bytových projektů jsou na tom nyní podle odborníka s prodejností hůře především špatně připravené projekty, které se chtěly svézt na vlně boomu minulých let. "Developeři, kteří vstoupili na trh, jen aby využili rostoucí trend bez nároků na kvality, dnes začínají mít problémy," podotkl Havrlant.

Mezi trendy současného přístupu v nákupech bytů se proti minulým rokům zvýšil důraz kupujících na kvalitu bydlení, s níž souvisí například také důraz na plnou občanskou vybavenost v místě bydliště. Zvyšuje se také role dostupné příměstské hromadné dopravy. V případě okolí Prahy jsou pak v čele zájmu obce, které leží na železničním tahu s vlakovým dojezdem do Prahy kolem 30 minut.

Obtížnější přístup k hypotékám zvednul podle serveru zájem o pronájmy bytů. V Praze se od počátku roku zvýšila poptávka po pronájmech přibližně o pět procent, v Ostravě až dvojnásobně.

autor:ČTKRubriky článků