Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Daň z domů vzrostla až pětinásobně

1. 6. 2009

Daň z domů vzrostla až pětinásobně. Zvýšení základní sazby daně umožnila obcím novela zákona a využila toho asi každá dvacátá obec, včetně několika krajských měst. Další o zvýšení uvažují pro příští rok. Uvedl to server iDnes.

ilustrační fotoNapříklad v Hradci Králové nebo v Ústí nad Labem nyní lidé za vlastnictví domu nebo parcely zaplatí mnohem více než v Praze. V hlavním městě se za metr čtvereční jednopodlažního domu platí 4,50, v Ústí je to 10,50 Kč. Loni to bylo třikrát méně, píše server.

Minimálně dvojnásobnou daň budou letos platit majitelé domů v každé dvacáté obci v zemi. Ve velkých městech znamená i dvojnásobné zdražení nárůst rodinných výdajů v řádu tisíců.

Většina měst a vesnic, kde sazba vzrostla, obhajuje vyšší daň výhodami, které přinesou. "Místním lidem jsme to vždycky schopni vrátit například investicemi do infrastruktury," řekl starosta Rokycan Karel Ferschman.

V Dukovanech na Jihlavsku, kde vzrostla daň na pětinásobek, dostanou lidé většinu peněz zpátky. "Formou příspěvku na údržbu nemovitostí jim přímo vrátíme čtyři pětiny vybrané daně," uvedl starosta obce Miloš Kudera.

Zatímco letos čekalo zdražení zlomek obyvatel v zemi, příští rok by jich mohlo být mnohem víc. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obecních pokladen. A ty budou podle odhadů ministerstva financí letos chudší minimálně o osm procent příjmů z daní, které přerozděluje stát, uvedl iDnes.

Stát vybral na dani z nemovitosti v posledních letech podle údajů ministerstva financí každoročně kolem pěti miliard korun. Loni takto získal 5,1 miliardy korun, přičemž o rok dříve to bylo 4,96 miliardy korun. Daň je stoprocentním příjmem konkrétní obce, kde se nemovitost nachází. Letos ji musejí lidé zaplatit do 1. června.

autor:ČTKRubriky článků