Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Sociolog: Lidé budou nadále volit raději bydlení ve vlastním

11. 5. 2009

Dostupnost tržního nájemního bydlení se bude v dlouhodobém trendu dále zvyšovat. Naopak současná stagnace či dokonce pokles cen bytů nemusí znamenat, že vlastní bydlení bude dostupnější pro větší část společnosti. Přesto bude u většiny obyvatel nadále dominovat snaha pořídit si vlastní bydlení. ČTK to řekl pracovník Sociologického ústavu AV ČR Martin Lux, který se výzkumem bydlení dlouhodobě zabývá.


"Naše výzkumy ukazují, že ve výsledku chtějí téměř všichni 'žít ve vlastním', takže v dlouhodobějším výhledu bude zřejmě pokračovat trend zvyšování dostupnosti nájemního bydlení a investoři budou muset o solidní nájemníky tvrdě bojovat," uvedl.

Ceny některých bytů můžou podle Luxe klesnout až o čtvrtinu, v některých segmentech se však nemusí změnit vůbec. Pokles cen bytů poprvé od roku 2005 již potvrdil i ČSÚ. Nabídkové ceny bytů v Česku klesly za první letošní tři měsíce ve srovnání s posledním čtvrtletím 2008 téměř o tři procenta.

"Je také otázkou, zda-li pokles cen bytů bude mít skutečně za následek lepší finanční dostupnost vlastnického bydlení. Ta je totiž dána nejen cenou bytu, ale také dostupností hypotečních úvěrů a jejich úročením," poznamenal Lux.

Sociologický ústav AV ČR se věnuje výzkumu regionálních rozdílů v dostupnosti bydlení v Česku systematicky od roku 2000. Z regionálního hlediska se kvůli vyšší nárůstům cen dostávali po roce 2000 hůře k vlastnímu bydlení především lidé v Praze a v Jihomoravském kraji.

Významnou roli hraje i sociální situace. "Pro nájemní i vlastnické bydlení platí, že potenciální finanční nedostupnost v letech 2000 až 2006 nejvíce ohrožovala domácnosti závislé na sociálních dávkách, domácnosti starobních důchodců a také pracovníků s nižším postavením v zaměstnání a rodin, kde je pouze jeden člen zaměstnán," uvedli výzkumníci v nedávno zveřejněné studii.

ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 autor:ČTKRubriky článků