Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Ceny bytů ve čtvrtletí klesly o 3 pct, poprvé od roku 2005

21. 4. 2009

Nabídkové ceny bytů v Česku od ledna do konce března poprvé od roku 2005 klesly; ve srovnání s předchozím čtvrtletím téměř o tři procenta. V mimopražských regionech ceny klesly o 4,6 procenta, v Praze o necelé procento. ČTK to dnes zjistila z údajů Českého statistického úřadu.


Analytik mezinárodní poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný odhaduje, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v nadcházejícím období. "Ceny nových bytů budou spíše stagnovat, u starších bytů očekáváme pokles do deseti procent," řekl ČTK. Ilustrační foto

Březnová studie společností Deloitte a Hyposervis počítá s ještě mnohem razantnějším propadem cen bydlení. Staré byty v zástavbě by podle jejich analýzy měly letos proti roku 2008 zlevnit až o 20 procent, byty v panelových domech o 20 až 30 procent. Ceny nových bytů by pak měly klesnout o pět až 15 procent.

Z hlediska srovnání cen bytů s průměrem roku 2005 je však v celé republice průměrná hodnota bydlení podle ČSÚ stále o 64,7 procenta vyšší. V Praze je bydlení proti roku 2005 v průměru dražší o 52,1 procenta, v mimopražských krajích o 77,3 procenta.

Poptávka po nových bytech je v současnosti podle developerských firem meziročně až o polovinu menší. Stavitelé se jí snaží vzkřísit prostřednictvím nejrůznějších akčních cen a bonusů. Například některé byty společnosti Finep je možné pořídit o více než půl milionu korun levněji. K hranici 500.000 korun se blíží i slevy společnosti Ekospol. Central Group zase nabízí ke každému bytu a domu klíčky od auta. Skanska Reality se v jednom ze svých projektů snaží přilákat klienty na rok bydlení zdarma.

autor:ČTKRubriky článků