Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Nejlepší dřevěný dům roku 2010 stojí v Brandýsku na Kladensku

26. 2. 2010

Vítězem soutěže Dřevěný dům 2010 se v kategorii postavených budov stal energeticky úsporný rodinný dům v Brandýsku na Kladensku. V kategorii návrhů vybrala odborná porota za nejlepší projekt Ondřeje Mundla. Výsledky soutěže dnes organizátoři vyhlásili na 5. mezinárodním veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů v pražských Letňanech.


"Oceněné návrhy v obou kategoriích přinášejí dobrou odpověď odborné i laické veřejnosti, jak mohou moderní dřevostavby reprezentovat nově se rozvíjející životní styl - bydlení v domě postaveném s odpovědností k životnímu prostředí, v domě ze dřeva," uvedl architekt a předseda poroty Pavel Horák.

Foto vítězný návrh

Soutěžící museli kromě vlastního návrhu také vyplnit protokol pro energetický štítek budovy, zdokumentovat tepelně technické vlastnosti navržených konstrukcí a jejich ochranu proti vnitřní vlhkosti, vypracovat požárně bezpečnostní řešení stavby a spočítat statiku hlavních nosných částí. "K tomu všemu bylo součástí návrhů předložení řešení nejožehavějších detailů v konstrukcích domů," dodal místopředseda Asociace dodavatelů montovaných domů Petr Vala.

Na jeden rodinný dům ze dřeva se podle předsedy správní rady Nadace dřevo pro život Tomáše Paříka spotřebuje v průměru 65 metrů krychlových dřeva v podobě kulatiny. Podle údajů odborníků přiroste každou vteřinu v českých lesích 0,6 metru krychlového dřeva. "To znamená, že každých 108 vteřin vyprodukují naše lesy tolik dřeva, kolik se spotřebuje na jeden rodinný dům. Dřevo potřebné na stavbu 1000 rodinných domů naroste v lesích za 30 hodin," poznamenal Pařík.

Stavitelé sdružení v Asociaci dodavatelů montovaných domů v roce 2009 meziročně zvýšili počet postavených dřevěných staveb k bydlení přibližně o 12 procent na 843 domů.

Třetí ročník soutěže pořádala Nadace dřevo pro život, Moravskoslezský dřevařský klastr a Asociace dodavatelů montovaných domů.

autor:ČTK

foto: Dřevěný dům 2010 Rubriky článků