Aktuality
V Česku se loni začalo stavět o 14,3 procenta méně bytů
20. 2. 2010
V loňském roce byla v Česku zahájena výstavba 37.319 bytů, což bylo meziročně o 14,3 procenta méně. Počet zahájených staveb tak byl loni poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů, informoval dnes Český statistický úřad. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta.
"Na vině je jednak boom před minulou změnou daně z přidané hodnoty, který vyhnal čísla bytové výstavby vzhůru, ale v současné době jde pokles nové výstavby především na vrub celkového útlumu ekonomiky," uvedl k bytové výstavbě analytik ČSOB Petr Dufek. "Zvlášť jasný je pokles nové výstavby v bytových domech, což je dále potvrzuje omezení developerských projektů a částečně i jejich přesun z centra do regionů," dodal.
Počet zahájených staveb loni klesal ve všech čtvrtletích, nejvíce ve druhém a čtvrtém. Stavební úřady vydaly o 7,8 procenta stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota meziročně vzrostla o 4,3 procenta.
Pokles hodnoty stavebních zakázek označil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš za "dramatický". "Vývoj zakázky potvrzuje, že stavebnictví má horší rok teprve před sebou," řekl ČTK šéf svazu.
Dokončeno bylo loni 38.526 bytů, v meziročním srovnání o 0,4 procenta více než v roce 2008. S výjimkou třetího čtvrtletí byl nárůst zaznamenán ve všech čtvrtletích.
"Toto číslo je ovšem třeba brát jako výsledek vysoké rozestavěnosti z doby před recesí, takže celkově toto číslo vypovídá spíše o minulosti, a nemíří tak na rozdíl od stavebních povolení či počtu zahajovaných bytů do budoucna," míní analytik ČSOB.
Ve čtvrtém čtvrtletí byla zahájena výstavba 7628 bytů, což představuje meziroční pokles o 21,2 procenta. Nejvíce bytů bylo zahájeno v rodinných domech, jejich počet však meziročně poklesl o 22,3 procenta. V bytových domech byla zahájena výstavba 1719 bytů, meziročně o 34 procent méně. Poklesl také počet zahájených bytů v obou formách přístaveb, nástaveb a vestaveb. V ostatních kategoriích ČSÚ zaznamenal nárůst.
Nejvíce staveb za celý loňský rok firmy zahájily ve Středočeském kraji, kde se začalo stavět 7516 staveb. Počtem zahájených bytů Středočeský kraj doháněla pouze Praha, kde bylo zahájeno 5719 staveb. Naopak nejméně zahájených staveb ČSÚ registroval v kraji Karlovarském, kde stavebníci zahájili 845 staveb.
Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 byla dokončena výstavba 12.722 bytů, meziročně o 2,6 procenta více. Nejvíce nových bytů bylo dokončeno v rodinných domech (7152 bytů), meziročně o šest procent více. V bytových domech bylo dokončeno 4101 bytů, meziročně o 12,4 procenta více. Vzrostl také počet bytů dokončených v nebytových budovách a v přístavbách, nástavbách a vestavbách k bytovým domům. Ve všech ostatních kategoriích statistici zaznamenali pokles. Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 byla dokončena modernizace 5410 bytů, což je o 9,8 procenta méně než ve stejném období loňského roku.
Nejvíce dokončených staveb za rok 2009 statistici zaznamenali rovněž ve Středočeském kraji, a to 7422 bytů. V hlavním městě bylo dokončeno 7397 bytů. Naopak nejméně bytů stavebníci dokončili v Karlovarském kraji, a to 512 bytů, což je zhruba o pětinu méně než v roce 2008.
Stavební úřady vydaly v loňském roce celkem 112.674 stavebních povolení. Počet vydaných stavebních povoleních klesal ve všech čtvrtletích a téměř všech kategoriích výstavby. Na nové stavby bylo vydáno 63.150 stavebních povolení (pokles o 10,5 procenta) a na změny dokončených staveb 49.524 stavebních povolení (pokles o 4,2 procenta). Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 se počet vydaných stavebních povolení meziročně snížil o šest procent, stavební úřady jich vydaly 27.507.
V roce 2009 byla orientační hodnota povolených staveb 407,6 miliardy korun; na růstu měly podíl hlavně třetí a čtvrté čtvrtletí, kdy výrazně narostl počet povolení na výstavbu fotovoltaických elektráren. Novou výstavbou by měly vzniknout stavby v hodnotě 265,2 miliardy korun. Změnou dokončených staveb by měly vzniknout stavby v hodnotě 142,4 miliardy korun. Byla povolena výstavba 24 staveb s orientační hodnotou vyšší než jedna miliarda korun. Z velké části se jedná o stavby dopravní infrastruktury a stavby pro energetiku. Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 orientační hodnota povolených staveb činila 100,8 miliardy korun, meziročně vzrostla o 15,4 procenta.
Stavební podniky v tuzemsku loni uzavřely 33.720 nových stavebních zakázek, meziročně o 7,3 procenta více. Celková hodnota těchto zakázek meziročně klesla o 26,4 procenta na 183,6 miliardy korun. "Propad objemu uzavřených stavebních zakázek byl zčásti ovlivněn neobvykle vysokou srovnávací základnou roku 2008, kdy objem nových zakázek na inženýrském stavitelství rostl o 51,8 procenta," uvedl ČSÚ. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky loni činila 5,4 milionu korun a byla meziročně o 31,4 procenta nižší. Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 uzavřely stavební podniky v Česku 7583 nových stavebních zakázek, meziročně o 10,4 procenta více.
Ke konci loňského čtvrtého čtvrtletí měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci celkem smluvně uzavřeno 8600 zakázek. To představovalo zásobu dosud neprovedených stavebních prací v celkové hodnotě 173,7 miliardy korun. Z tohoto objemu připadlo na práce v tuzemsku 154,6 miliardy korun. Z celkového objemu tuzemských zakázek ke konci čtvrtého čtvrtletí 2009 připadalo na veřejné zakázky 116,8 miliardy korun a na soukromé 37,8 miliardy korun.
autor: ČTK
-
10-12. 11. 2023Mezinárodní akce Dny pasivních domů po celé ČR › více zde
-
3. 11. 2023Webinář - 3D tisk a jeho reálné využití ve stavebnictví › více zde
-
Kvalitu českých plechových krytin ověřuje moderní laboratoř › více zde
-
V rámci webináře se dozvíte postup při návrhu a následné realizaci oprav plochých střech › více zde
-
Ruukki se stává prvním dodavatelem stavebních výrobků vyrobených bez fosilních paliv › více zde
- Návrhy střech – základní technické informace
- Střešní krytiny
- Oplechování střech
- Fotovoltaika na střeše
- Střešní okna, světlovody a vikýře
- Okapové systémy - žlaby a svody
- Řemesla na střeše
- Rekonstrukce podkroví
- Zateplování střechy
- Krovy a dřevěné konstrukce
- Pergoly
- Střešní plášť odvětrání
- Ploché střechy
- Doporučené sklony střešních krytin dle ČSN (11/2020)
- převodní tabulka sklonů
- vzorkovník RAL
Střešní tašky: Benders, Besk, Betonpres, Bramac, Creaton, Erlus, Euronit, Eurotop, Filko, IBF, Jungmeier, KB Blok, KM Beta, Mediterran, Nelskamp, Roben, Sereni Coperture, Tondach, Walther
Vláknocementové šablony: Cembrit, Eternit Dacora, Eternit Alterna, Eternit New Stonit
Břidlice: Assulo, Dekslate, Richter-Pizarras, SSQ, Topstein, NSQ
Vlnité krytiny: Alinvest, Bituwell, Cembrit, Edilit, Eternit Baltic, Gutta, Haironvillevikam, Onduline, Onduroof, Onduvilla, Zenit
Plechové profilované krytiny: Alukryt, Balex Metal, Borga, Bratex, CzechCover, Dektile, Dektrade - Maxidek, Evertile, Evertech, Gerard, Hille, Isola, Keramet, KOB plechy, Lindab/Rova, Legos, Metrotile, Omak, Onduline, Planja, Powertekk, Prefa, Rheinzink, Ruukki, SAG, Satjam, Stato, Superal, Zambelli
Trapézové plechy: Balex Metal, Borga, Bratex, Dekprofile, Haironvillevikam, Keramet, Legos, Lindab, Omak, Planja, Ruukki, Satjam
Falcované krytiny: Al plech Alinvest, Cu plech, Keramet, Lindab, Linedek, Nedzink, Prefa, Pz Plech, TiZn Rheinzink, VM ZINC, TiZn Celje, Bogner nerez
Bitumenové šindele: Akcept, Baros, CRC, Charvát, Technonicol, Guttatec, IKO, Isola, Katepal, Kerabit, Owens Corning, Tegola
Plastové krytiny: Capacco, Eureko, Gutta, Kretz, Lanit Plast, Naturaflex, Onduline, Pama, Polinext, Roofy, Tachovská Břidla, Taška Pyramida, Zenit
Krytiny z přírodních materiálů: Dřevěné šindele, Doškové střechy
Pomocný střešní materiál: Dřevěné latě, bednění, OSB desky, OSB desky Egger, Prvky odvětrání, Anténí tašky, Žlaby, Svody, Střešní výlezy