Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Odborníci: Boom bytových nemovitostí je pryč, oživení ale přijde

12. 2. 2010

Zlaté časy bytových nemovitostí pominuly s nástupem hospodářské krize a už se nevrátí, shodli se dnes účastníci diskuze o cenách realit, pořádané časopisem Stavební fórum. Debaty se účastnili představitelé bank a developerských firem. Podle názoru účastníků ale lze na trhu bytových nemovitostí očekávat oživení.

ilustrační foto

Klienti jsou nyní zatím opatrní a nákupy odkládají. Oživení poptávky se dostaví až s určitým zpožděním po všeobecném hospodářském oživení a již nedosáhne boomu kolem roku 2007, soudí odborníci.

Ochabnutí trhu s nemovitostmi nezpůsobila sama hospodářská recese, řekl ředitel investiční společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal. "Ekonomické faktory a změna chování bank jenom umocnily změnu demografické situace, která spočívá v tom, že nejvíce zájemců o koupi bytu do osobního vlastnictví tvořili mladí lidé. Tito mladí lidé už několik let ubývají a ubývat budou. Tudíž došlo i k poklesu počtu potenciálních kupců," poznamenal Pácal. Změnilo se podle něj i chování mladé generace, lidé končící školu pociťují nejistotu a už pro ně není prioritou co nejrychleji koupit byt do osobního vlastnictví, ale obracejí se k nájemnímu bydlení. Velkou roli na trhu hraje také privatizace obecních bytů.

Nakupování bytů do osobního vlastnictví by mohla opět nastartovat jedině změna chování bank, to znamená, kdyby začaly opět volněji poskytovat hypotéky, nebo kdyby přišel výraznější pokles cen nemovitostí, dodal Pácal. Předpovídá, že v budoucnu poroste zájem o větší byty a rodinné domy.

Výrazný nástup domácích investorů očekává Milorad Miško Miškovič z developerské společnosti Real Estate Karlin Group. Část západoevropských investorů se stáhla a Miškovič tvrdí, že v Praze začnou velice brzy hrát důležitou roli investoři z Česka a Slovenska. V poslední době začali investovat do plně pronajatých kancelářských budov. "Velice brzy začnou investovat i do bytových jednotek," dodal Miškovič. Očekává, že tahounem trhu nemovitostí se v horizontu 10 až 15 let stanou nové produkty, které na tuzemském trhu zatím chybějí. Například otevřené fondy prý budou nabízet investice do bytových komplexů, jak je tomu v zahraničí.

 

autor:ČTKRubriky článků