Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

MPO vyhlásilo šest nejlepších výrobců stavebnin za letošní rok

15. 10. 2008

Nejlepšími výrobci stavebnin za letošní rok byly v kategorii firem nad 100 zaměstnanců vyhlášeny bez určení pořadí společnosti Heluz, Lasselsberger a Lias Vintířov. Z podniků, které mají pod 100 pracovníků, se v soutěži umístily nejvýše firmy HBS CZ, Stomix a Velox-Werk. Výsledky dnes ČTK oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Heluz z jihočeského Dolního Bukovska se soustřeďuje především na výrobu cihel, plzeňský Lasselsberger a Lias z Vintířova na Sokolovsku produkuje například obklady a další stavební keramiku. Pražská firma HBS CZ vyrábí vybavení koupelen, Stomix z Žulové na Jesenicku stavební a zateplovací systémy, izolační systémy produkuje i společnost Velox-Werk z moravských Hranic.

Výrobci stavebnin v současnosti začínají čelit dopadům světové krize. Například poptávka po cihlách se na tuzemském trhu podle zjištění ČTK z konce září během letošního roku výrazně propadla. Cihláři snižují ceny až o 40 procent, někteří dokonce musí prodávat pod cenou.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's na konci srpna snížila hodnocení evropských výrobců stavebnin. Tento krok odůvodnila zhoršováním ekonomických podmínek a zpomalením stavebnictví v důsledku krize na světových trzích. Pokles produkce stavebnin v Evropě byl podle Moody's způsoben propadem bytové výstavby v USA, Španělsku, Irsku a Velké Británii.

Na organizování soutěže o nejlepší výrobce stavebnin se vedle MPO podílel také Svaz podnikatelů ve stavebnictví a společnost ÚRS Praha.

autor:ČTKRubriky článků