Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Ceny domů a bytů v ČR začaly opět růst, přestože v EU spíše klesají

16. 5. 2024

Ceny domů a bytů v České republice začaly opět růst, přestože v průměru celé Evropské unie spíše klesají. V loňském čtvrtém čtvrtletí ceny bydlení v ČR mezičtvrtletně vzrostly druhé čtvrtletí po sobě o 0,3 procenta, v EU ale koncem roku 2023 o 0,3 procenta klesly. Pokles cen zaznamenalo v posledním loňském čtvrtletí například Německo, naopak výrazně vzrostly ceny v Polsku. Vyplývá to z dat Eurostatu, podle kterých ke konci loňského roku sice cena českých bytů a domů meziročně klesla o procento, od roku 2010 ale zdražily o 123 procent.Podle analytiků oslovených ČTK hodnota bydlení v ČR roste hlavně kvůli větší poptávce po vlastních nemovitostech způsobené poklesem úrokových sazeb a inflace. Ani přes pozitivnější makroekonomickou situaci se ale nestává dostupnějším, protože zvýšená poptávka se nepotkává s dostatečnou nabídkou na trhu. Novou výstavbu komplikují například složité povolovací procesy, nepřispívá tomu ale ani, že řada developerů se na základě snížené koupěschopnosti obyvatelstva raději přeorientovala na stavbu nájemních bytů.

"Za celý rok 2023 se ceny bytů v ČR snížily o 1,7 procenta, což je ovšem vzhledem k předchozím nárůstům vlastně jen drobná korekce. Vlastní bydlení, které využívá zhruba 78 procent obyvatel, je stále hlavním cílem vlastně bez ohledu na generace. Byty se navíc staly investiční komoditou, která je s ohledem na předchozí růst cen stále atraktivní pro tuzemské i zahraniční investory. A ti je zatím nevyprodávají," řekl ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Odborníci neočekávají zpomalení růstu cen nemovitostí
Odborníci neočekávají zpomalení růstu cen nemovitostí


Analytici v letošním roce očekávají nárůst cen bydlení o nižší jednotky procent. "Z hypotečního trhu teče stále více peněz na realitní trh, kde narážejí na omezenou nabídku. Ta je způsobena nedostatečnou výstavbou a dlouhými povolovacími procesy. V důsledku tohoto vývoje lze očekávat, že se ceny nemovitostí v České republice opět vrátí k růstu," uvedl ekonomický poradce premiéra a analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Podobný vývoj lze podle něj očekávat i na Slovensku a v Rakousku. S výrazným nárůstem cen bydlení se potýkají také v sousedním Polsku, kde ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně vzrostly o 13 procent a dvojciferný růst cen lze na tamním trhu očekávat i v letošním roce. Odlišně se vyvíjí Německo, kde ceny nemovitostí ve čtvrtém čtvrtletí 2023 meziročně klesly o 7,1 procenta a na rychlý obrat k růstu se zatím neočekává.

Od roku 2010 do 2023 zdražily byty v EU více než v ČR ve čtyřech jiných zemích. Nejvýraznější nárůst o 217 procent zaznamenalo Estonsko. Po něm následovaly Maďarsko, Litva a Lotyšsko. Ceny naopak klesly o jednotky procent v Itálii a na Kypru.Zdroj článku: České noviny
Zdroj obrázku: FreepikRubriky článků