Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Satjam

Michalská 1032/21
710 00 Ostrava
email: satjam@satjam.cz
web: www.satjam.cz.

Hliníkem opláštěná dřevostavba

18. 10. 2019

V jednoduchosti je genialita

Okřídlená fráze v titulku vyjadřuje skutečnost, že zdánlivě nekomplikované věci pod svou slupkou skrývají dokonalé vyřešení všech vazeb, náležitostí a souvislostí, aby bylo dosaženo stoprocentní funkčnosti bez pomocných berliček. To je geniální jednoduchost. Podobně jednoduše vypadá i novostavba smuteční síně ve východočeském Broumově.

Šedá hliníková fasáda a střecha

Neokázalá, hliníkem opláštěná dřevostavba svým hmotovým řešením navazuje na německé rysy zdejší lidové architektury a nerušeně souzní se sousedním památkově chráněným dřevěným kostelíkem. Aby byl soulad obou staveb dokonalý, bylo zpočátku ve hře použití dřevěné fasády, ale nakonec padla volba na plášť z hliníkového plechu SATJAM AluFalc.

Konstrukčně byl lépe proveditelný, a také velmi zjednodušil zpracování detailů fasády. Výsledkem je kontrastně řešená dřevostavba, jejíž fasády a střechu pokrývá tmavý plech, kdežto interiéru vévodí světlé modřínové dřevo.

Vstup pro autaHliníková fasáda a střecha na dřevostavbě z dálky

Nová smuteční síň nahradila stavbu stejného určení ze 60-tých let minulého století, situovanou na místě bývalého evangelického hřbitova. Založena je na železobetonové desce, která eliminuje nerovnoměrné sedání zeminy nad bývalými hroby. Ze základů pak vyrůstá dřevěná rámová konstrukce z lepených nosníků, opláštěná difúzně otevřenou skladbou v nízkoenergetickém standardu.

Lepené dřevěné profily umožnily vytvarovat poměrně strmý krov bez nutnosti dalších podpor, takže vznikl velký volný vnitřní prostor. Sklon střechy kolem 53° (česká stavení mívají sedlové střechy se sklonem jen 45 stupňů) je typický pro Broumovsko a Němci jej označují jako „heimatstil“. Zajišťuje průčelí proporce podobné jako mívají středověké kostely. Stejně jako v nich, i ve smuteční síni se člověk upíná k nebi, proto má duchovní prostor obou typů staveb výraznou vertikalitu.

Soustředit se na záležitosti duchovna umožňují i jednoduché hladké plochy, které neodvádějí pozornost jiným směrem. Zvenčí jsou vytvořeny plechem SATJAM AluFalc, speciálně určeným pro falcování. Jeho základem je slitina AluFalc tl. 0,7 mm, složená z hliníku doplněného o hořčík a mangan. Tři prvky ve vhodně zvoleném poměru vytvářejí materiál s pevností a odolností větší než má čistý hliník. AluFalc je vyvinutý a vyrobený norskou společností Norsk Hydro, která má s hliníkovými produkty víc než stoleté zkušenosti a neustále je zdokonaluje.

Dřevostavba s hliníkovou fasádou

Místo vzniku slitiny - samo srdce Skandinávie, předurčuje její schopnosti zvládat mnohem drsnější počasí, než které panuje v Česku. Navíc je jádro z AluFalcu chráněno matnou povrchovou úpravou na bázi polymerem modifikovaného polyuretanu tloušťky 25 μm, v případě broumovské smuteční síně v antracitovém provedení.

Nově je SATJAM AluFalc dodáván i ve variantě s jemným reliéfem, označovaný jako AluFalc Stucco. Embosovaný plech lépe rozkládá pnutí plechu a snižuje hlučnost za deště. Mimo nevšedního vzhledu se v plechu se strukturovaným povrchem také lépe ztratí případné škrábnutí.

Protože ale v Broumově byl použitý plech hladký, byl dodán s ochrannou folií, která byla odstraněna až po jeho instalování. Pokud i tak při zpracování k nějakému poškrábání došlo, byla pro opravy k dispozici opravná barva.

Hliníková dřevostavba - léto, zima, černobílý

Jednolité plochy stavby ozvláštňuje pravidelný rastr falců s rozpětím 0,5 metru, který přechází ze střechy na stěnu. Sotva postřehnutelný přesah v okapové hraně zabraňuje vzlínání stékající vody a směruje ji po oplechované fasádě dolů, aby se v patě stavby přirozeně vsákla do země přes oblázkový okapový chodník. Stejně jako sterilní rastr fasády nenarušují okapy, také nejnutnější přídavné konstrukce jsou decentně skryty do oplechování v barvě fasády (pojezd vrat, oplechování okenních otvorů apod.). Minimalistické použití výrazových prostředků oživuje barevná hra světla na plechovém povrchu – v každou roční i denní domu vypadá tato jednoduchá stavba originálně.

Stavba byla vybrána mezi 34 staveb nominovaných na Českou cenu za architekturu 2019 a mezi 50 staveb finalistů ceny Grand Prix Architektů 2019.

Projekt 2015, Realizace 2017 - 2018

Autoři: Akad arch. Pavel Rydlo, Ing. Pavel Tůma, Petr Šulc

Ateliér: INS spol. s.r.o., d3D dřevo ve třech dimenzích

Investor: Město Broumov

Místo: Broumov

Náklady: 10 miliónů bez DPH

Zastavěná plocha: 275 m2

Obestavěný prostor: 1 960 m3

Plocha pozemku: 2 032 m2

Míst k sezení: 63
Více informací o hliníkovém plechu AluFalc naleznete na webových stánkách společnosti SATJAM.


Štítky: Střešní krytina, Plech na střechu, Lehká krytina, Falcovaná krytina, Stavby, stavebnictví
Rubriky článků