Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality


Lindab, s.r.o.
Na Hůrce 1081/6
Praha 6-Ruzyně

info@lindab.cz
www.lindab.cz

Osobitá dřevostavba v Brdech se střechou od Lindabu

5. 2. 2019

Když se děti osamostatnily a odešly z domova, rozhodli se jejich rodiče splnit si sen o novém bydlení uprostřed přírody. Jejich představám nejlépe vyhověla nízkoenergetická patrová dřevostavba. Na sedlovou střechu použili krytinu Lindab SRP Click, doplněnou o protisněhové zábrany Lindab Safety a okapový systém Lindab Rainline. Realizace v Kytíně na Brdech je skvělou inspirací, jak sladit dům ze dřeva a střešní krytinu z prvotřídní švédské oceli, aby byl výsledek esteticky i funkčně v souladu.

Dřevostavba má užitnou plochu více než 160 m2. Součástí střechy, která je pokryta krytinou Lindab SRP Click, jsou i okapy Lindab Rainline v téže barvě a systém Lindab Safety pro zachytávání sjíždějícího sněhu.

„Kombinace kovu a dřeva je dnes častým trendem. Kvalitní plechové střešní krytiny se hodí pro širokou škálu dřevostaveb – nejen pro rodinné domy, ale třeba i pro lesní chaty. Hlavním důvodem je jejich nízká hmotnost: celodřevěným konstrukcím totiž svědčí, když je vnějším pláštěm střechy zbytečně nezatěžujeme,“ říká Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab s. r. o.

Krytina jako stavebnice
Osobitá dřevostavba v Brdech - pohled seshora

Střešní krytina Lindab SRP Click podtrhuje nadčasovost a stylovost celé dřevostavby a výborně ladí s celodřevěnou fasádou. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává drážkované plechové střešní krytině odolnost a pevnost, atraktivní vzhled a funkčnost po dlouhá léta; proto na ni Lindab poskytuje záruku dle povrchové úpravy až 30 let. Montáž střechy postupovala vpřed stejně rychle, jako výstavba samotné dřevostavby.

Oproti tradičním drážkovaným střešním krytinám má totiž Lindab SRP Click velkou výhodu v tom, že se s ní velmi snadno pracuje.
Důvody vysvětluje Štěpán Lášek: „Krytina se podobá stavebnici. Zatímco u klasické drážkované krytiny jsou k zavírání drážek potřeba speciální stroje, u Lindab SRP Click postačí základní ruční nářadí. Lamely se pouze jednoduše zaklapnou – a předpružená přesně profilovaná drážka po uzamčení vytvoří těsný a bezpečný spoj. Drážka je záměrně dutá, aby se předešlo přirozené vzlínavosti vody. Labyrintový tvar drážky zabrání provzlínání vody pod krytinu. Lamely se upevňují k podkladu vruty, které jsou bezpečně ukryty pod krytinou. Nejsou tak nijak namáhány povětrnostními vlivy a nekazí hladké povrchy lamel.”

Lindab Safety: účinná ochrana proti sněhu
Okapy Lindab na dřevostavbě v Brdech

Aby nedocházelo ke sjiždění sněhu do žlabů a na níže položené střechy, je na drážky krytiny instalován dvoutrubkový záchytný bezpečnostní systém Lindab Safety. 
Protože se jednotlivé konzoly upevňují sevřením na drážku, není třeba do krytiny vrtat a vytvářet do budoucna riziková místa. Stisk kleštin konzol je zcela dostatečný pro zadržení množství sněhu předpokládaného v lokalitě. Zábrany spolehlivě ochrání žlaby před mechanickým poškozením,” doplňuje Štěpán Lášek.

 

Udržitelná dřevostavba přetrvávající generaceOsobitá dřevostavba v Brdech

Do nádherné zalesněné krajiny Brd se právě dřevostavba výborně hodí. Dokonalé zasazení do okolní přírody podtrhuje ozelenění plochých střech u všech přístaveb domu (garsonka, garážové stání, zahradní domek) i ekologická zahrada s jezírkem.


Konstrukční systém domu je založen na konstrukci z masivních panelů (základ: platforma ze Steico nosníků, nosný systém: lepené dřevěné panely Novatop Solid o tloušťce 84 mm).


Velkou pozornost věnovali majitelé domu kvalitnímu zateplení a rekuperaci. Teplo a větrání zajišťují elektrické topné kabely v podlaze, pro ohřev užitkové vody slouží tepelné čerpadlo a elektrická topná patrona. Větrací jednotka Fenix Systemair Save VTR 300/B L disponuje elektrickým ohřívačem přívodního vzduchu. Radost obyvatelům domu dělají dvě terasy, na nichž tráví spoustu času, i pozorovatelna s výhledem na severní straně domu. Komplexním nízkoenergetickým i estetickým řešením, v němž se nezapomíná na žádný detail, tak vytvořili udržitelnou dřevostavbu, která přetrvá generace.

Štítky: Střešní krytina, Lehká krytina, Stavby, stavebnictví
Rubriky článků