Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Dřevěný šindel 3. díl - Krytí nároží a úžlabí v řadách

7. 3. 2018

Vykrývání nároží a úžlabí

Do nároží se přechází ze směru kolmého k okapu tak, že se místo rovného šindele použije kosý (kosák), pomocí kterého se řada šindelů tzv. nadhání, až se otočí okolo celého nároží. Aby bylo stejné přesahování jednotlivých řad, je nutné pro přechod použít delší šindel a na širším konci ho proříznout nebo položit podle směru pod řadu běžné délky, tj. řady podkládací. Jedná se o esteticky výrazný prvek na ploše střechy šindeláři nazývaný „vložený jazyk“. V jiných případech lze z obou stran střechy, proti sobě kolmých, provést pomocí delších šindelů a následně kratších tzv. „ztracené jazyky“, které se vzájemně podsouvají. V následném seřazení šindelů na opačných stranách přecházejí volně do běžných řad již se shodnou délkou. Úžlabí se vykryje obdobným způsobem jako nároží, avšak s tím rozdílem, že v menším úhlu úžlabí, kde se prodlužuje délka sklonu, dochází k plynulému podsouvání jedné řady pod řadu druhou z opačného směru. Dochází tak k „jistému“ zvětšení počtu řad šindelů.
Krytí nároží v řadách (pomocí kosáků)

Krytí nároží v řadách (pomocí kosáků) - dřevěný šindel, boční pohled
Krytí nároží v řadách (pomocí kosáků) - dřevěný šindel, boční pohled, půdorys

Pro zakřivení plochy se užívá kosých šindelů (kosáků), někdy i s jednostranně seřezaným břitem, který umožňuje mírné naklopení (pootočení okolo břitu) sousedního šindele v drážce, a to při zachování těsnosti spoje.
Např. vložením 2 nebo 3 kusů napomůže stočení přibíjené jedné řady k požadovanému směru krytí ve shodné úrovni řady. Zde jsou často osazovány atypické kosáky různých šířek a délek. Některé dílce je nezbytné rozměrově upravit přímo na stavbě. Obdobně platí pro úžlabí.

Krytí nároží v řadách (pomocí nadhánění a vložených ,,jazyků")


Krytí nároží v řadách dřevěného šindelu, pohled z boku
Krytí nároží v řadách dřevěného šindelu, pohled seshora

Krytí úžlabí (ÚBOČÍ)  (pomocí podbíhání řad řadami)

Krytí úžlabí (ÚBOČÍ) dřevěného šindelu - pohled z boku
Krytí úžlabí (ÚBOČÍ) dřevěného šindelu - pohled seshora

Pro zakřivené úžlabí se užívají kosé šindele (kosáky), někdy i s jednostranně seřezaným břitem, který umožňuje mírné naklopení (pootočení okolo břitu) sousedního šindele v drážce, a to při zachování těsnosti spoje. Např. vložení 2 nebo 3 kusů napomůže stočení přibíjené řady k požadovanému směru krytí ve shodné úrovni řady. Zde jsou často osazovány atypické kosáky různých šířek a délek. Některé dílce je nezbytné rozměrově upravit přímo na stavbě. Obdobně platí i pro nároží.Předchozí díly seriálu Dřevěný šindel:

1. Dřevěný šindel - Dvojitá a jednoduchá šindelová krytina na řídké laťování
2. Dřevěný šindel - Dvojitá šindelová krytina na husté laťování

Zdroj: Publikace Šindel - Tradiční střešní krytina
Autoři: Vít Kolmačka, Jaroslav Novosad, Josef Polášek
Vydavatel: NPÚ

NPU


Štítky: Ochrana střechy, Střešní krytina, Střecha materiál, Přírodní střecha, Pokládka střecha, Úžlabí
Rubriky článků