Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Fotomontáž střech

Aktuality

Střecha Prefa pro nové sídliště Corvava v jižním Tyrolsku

13. 7. 2014

PREFA Aluminiumprodukte s.r.o.
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice Telefon: +420 234 496 501
email: office.cz@prefa.com

Jméno architekta Dr. Hugo Kostnera je v jižním Tyrolsku známkou té nejvyšší kvality. V 1300tisícovém městečku Corvara nechal postavit 2 obytné domy a další 2 rodinné domy pro své dcery. Pro celý projekt byly vybrány střešní systémy PREFA, které jsou schopny splnit ty nejvyšší požadavky na kvalitu.

Ve vesnici Corvara, položené ve výšce 1568 metrů nad mořem, se budete cítit doslova jako v pohádce. Corvara leží v údolí Val Badia nedaleko Bolzana a Cortiny a patří k nejvyhledávanějším rezidenčním oblastem Jižního Tyrolska. Jak v létě, tak i v zimě putuje spousta turistů a milovníků hor do horského světa Dolomitů, které vesnici bezprostředně obklopují. Drsné zimní měsíce s nepředvídatelnými přívaly sněhu zde skrývají mnoho rizik a nebezpečí, zvláště pro majitelé domů.
Životnost různých střešních krytin se výrazně liší. V průběhu několika let může být střecha značně poškozena právě díky přívalům sněhu. To se týká především střešních krovů a zlomů střešních prvků. Při pokládce střechy rodinného domu tvrdou krytinou váží 1 m2 mezi 40 až 55 kg. Celkem tak střešní krov domu nese při rozloze střechy 200 m2 více jak 10 tun. Když k tomu přidáme zatížení sněhem, stoupne celková zátěž krovu ještě o dalších 15 až 20 tun. V případě jarních dešťů se hmotnost sněhu a zátěž na střechu ještě zčtyřnásobí. Střešní krytina PREFA se svými 2,3–2,6 kg/m2 představuje pro střešní krov výraznou hmotnostní úlevu. V mnoha případech je až o 10 tun lehčí. Přesto je hliníková střecha PREFA odolná, trvanlivá a vhodná i do těch nejdrsnějších podmínek.

Lehkost a design mluví pro PREFU

Prefa, nové sídliště Corvava v jižním TyrolskuObr.: Prefa, nové sídliště Corvava v jižním Tyrolsku

Estetika střešních prvků PREFA přesvědčila architekta Dr. Huga Kostnera, aby na jednom ze svých posledních ukázkových projektů dal prostor právě těmto produktům. Na okraji vesnice Corvara vybudoval sídliště, které sestává ze dvou domů celkem se 6 bytovými jednotkami a 2 rodinných domů včetně kanceláří. „Výběr materiálu pro oba tradiční obytné domy s prostornými bytovými jednotkami i pro oba rodinné domy se neorientoval pouze na funkčnost a odolnost, ale do velké míry také na celkový vzhled a samozřejmě na hmotnost. Vzhledem k nepředvídatelným místním klimatickým podmínkám je výběr správné střešní krytiny s ohledem na pevnost a dlouhou životnost nesmírně důležitý. Podařilo se nám dokonale zkombinovat různé materiály – dřevo pro venkovní opláštění a hliník pro sedlové střechy,“ říká architekt.

Moderna se setkává s tradicí

Nově vybudované sídliště se svou architekturou řadí jak mezi tradiční, tak i moderní architekturu. Nové rodinné domy jsou kompletně opláštěny trapézovými dřevěnými lamelami. Velká okna, z nichž některá jsou osazena na vnitřní a další na vnější hraně stěny, poskytují obyvatelům nádherný výhled na okolní majestátní hory.

V případě dvou rodinných domů s dřevěnou fasádou použil architekt z důvodu nízkého střešního sklonu (11°) drážkovanou krytinu Prefalz v barvě antracit P.10 stucco. „Za zmínku stojí střešní konstrukce, která je opatřena 24 cm izolací. Na plné bednění o ploše 125 m2 jsme pokryli svitkový plech PREFALZ s dvojitou stojatou drážkou a se zárukou 40 let pro investora,“ říká Reinhold Augschöll, PREFA poradce pro Jižní Tyrolsko.

Klasika pro obytné domy

Prefa, nové sídliště Corvava v jižním TyrolskuObytné domy mají střechu každý o ploše 350 m2. Jelikož sklon střešní roviny je zde větší než 12°, mohla být použita na pokládku maloformátová falcovaná taška PREFA. Klasická hliníková falcovaná taška patří k nejlehčím a nejstabilnějším střešním materiálům vůbec. Byla přibita na plnou dřevěnou konstrukci s dvojitou izolací. Tato skládaná krytina je, podobně jako drážkovaná krytina Prefalz, v odstínu antracit P.10 stucco a má záruku 40 let. Inovativní dvojitě vypalované barevné nátěry P.10 činí hliníkové střechy a fasády ještě spolehlivějšími a odolnějšími proti UV záření a dalším negativním vlivům životního prostředí. „Vzhled je přesvědčivý a vícenásobná povrchová úprava je právě v tomto prostředí obrovskou výhodou. Vím, o čem mluvím. Mnoho střešních materiálů má životnost pouze 30 let a je často nutné je vyměnit ještě daleko dříve,“ uzavírá Dr. Kostner.

Doporučení stavitele

„Dlouhá životnost, záruka a vzhled byly pro nás od začátku hlavním kritériem pro výběr materiálu. Již od první fáze plánování bylo o nás ze strany PREFA dobře postaráno a i následný výběr montážní firmy proběhl hladce. Dokončené objekty pak každého uchvátí nejen svou moderní podobou, ale i tím, jak dokonale zapadají do okolního prostředí,“ Dr. Arch. Hugo Kostner, kostnerarchitektur.

Údaje o stavbě – obytné domy:

 • Místo: Corvara/Südtirol, Itálie
 • Plocha střechy: 2 x 350 m2 (obytné domy) a 2 x 125 m2 (rodinné domy)
 • Architekt: Dr. Arch. Hugo Kostner, kostnerarchitektur
 • Montážní firma: Messner Robert

Sortiment použitých výrobků PREFA

PREFALZ – svitkový plech:

 • Stručný popis: Barevný hliníkový svitkový plech je díky vynikající falcovací kvalitě a povrchové úpravě předurčen pro individuální a kreativní řešení střech a fasád.
 • Výhody produktu: Široký výběr PREFA příslušenství (odvodňovací systémy, upevňovací materiál, protisněhové zábrany,…); univerzální použití (od obloukových střech po složité půdní vestavby, klenuté střechy nebo velké střechy); stálá kvalita; nízká hmotnost (cca 1,89 kg/m2 při šířce pásu od 650 mm); dlouhá životnost; recyklovatelnost; rezuvzdornost; na přání k dodání i s ochrannou fólií.
 • Barvy: 13 standardních barev skladem, povrchová úprava hladká nebo stucco, záruka na barevnou stálost a kvalitu 40 let
 • Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
 • Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
 • Zpracování: jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů

PREFA Falcovaná taška

 • Materiál: barevný legovaný hliník o tloušťce 0,7 mm, dvouvrstvé vypalované lakování nebo práškování dle RAL nebo NCS
 • Rozměr: 600 x 420 x 0,7 mm v položené ploše (4 ks v 1 m2)
 • Hmotnost: 2,5 kg/m2
 • Sklon střechy: od 12° = 21,0 %
 • Pokládka: na plné bednění (min. 24 mm silné se separační vrstvou) nebo střešní latě 50 x 30 mm s mezilatí
 • Upevnění: dvě patentované příchytky PREFA na každou tašku (8 ks v 1 m2)

Zdroj, autor textu: PREFA Aluminiumprodukte s.r.o., Ing. Lucia Vavrová, tisková zpráva MediaTrust Communications spol. s r. o.
PREFA Aluminiumprodukte GmbH


Produkty společnosti Prefa z našeho katalogu naleznete pod těmito odkazy:

Tvarované plechové šablony Prefa

Plechové falcované krytiny Prefa


Štítky: Povrchová úprava, Stavby, stavebnictví
Rubriky článků