Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Renovace střech, nové střechy – vzorové realizace objektů

Emirát Dubaj slavnostně otevřel nejvyšší mrakodrap světa

6. 1. 2010

Emirát Dubaj dnes slavnostně otevřel nejvyšší mrakodrap světa. Doprovodnému programu, jenž zahrnoval tradiční arabské tance či přistání parašutistů, přihlížely tisíce obyvatel a turistů. Emirát oznámil, že mrakodrap měří 828 metrů. Současně uvedl, že budovu přejmenoval z Burdž Dubaj (Dubajská věž) na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána. Ten je rovněž vládcem emirátu Abú Zabí, jenž pomohl Dubaji s problémy s dluhy.



Burdž Chalifa fotoŘeditel developerské společnosti Emaar Properties Muhammad Alabbár dnes uvedl, že náklady na výstavbu mrakodrapu činily 1,5 miliardy USD (zhruba 27,4 miliardy Kč). Více než 90 procent nabízeného prostoru, který tvoří byty, kanceláře a další prostory, již podle firmy bylo prodáno.

Práce na stavbě mrakodrapu začaly v roce 2004 a budova se otevírá 1325 dní od jejich zahájení. V době před krizí se některé apartmány v nejvyšších patrech prodávaly za více než 1900 USD za čtverečnou stopu (0,09 metru čtverečního), nyní však může být cena až poloviční. Kromě luxusních apartmánů a kanceláří je součástí věže i hotel navržený italským návrhářem Giorgiem Armanim.

Mrakodrap má 200 pater, z nich zhruba 165 je obyvatelných. Celková výška budovy není jediným rekordem mrakodrapu. Budova má rovněž nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a fontánu a nejvyšší výtah a také nejvýše položenou vyhlídkovou pozorovací plošinu, která se nachází na 124 poschodí. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě.

Společnost Emaar dnes poukázala také na vysokou bezpečnost nového mrakodrapu, který je podle ní díky posílené betonové konstrukci silnější než mrakodrapy s ocelovou kostrou. "Je mnohem robustnější. Letadlo by se do něj nemohlo zaříznout, jako tomu bylo u ocelových sloupů Světového obchodního centra," uvedl projektový ředitel firmy Greg Sang, který tak připomněl teroristické útoky na Spojené státy ze září 2001.

Otevření přichází v těžkých časech pro dubajskou ekonomiku. Ceny realit v novějších částech emirátu klesly za poslední rok o téměř polovinu a dubajskému emirátu musel pomoci sousední emirát Abú Zabí sérií půjček v celkovém objemu 25 miliard USD, protože některé státní firmy začaly mít problémy se splácením svých závazků.

Firma Emaar je částečně vlastněna vládou, avšak nepatří mezi firmy, které musely žádat o státní pomoc. Společnost je největším developerem v arabském světě s akciemi na burze. "Krize přicházejí a odcházejí," uvedl Alabbár. "Stavíme pro příští roky. Musíme mít naději a optimismus," dodal.

 

Základní údaje o mrakodrapu Burdž Chalífa (dříve Burdž Dubaj), nejvyšší stavbě světa, která byla dnes otevřena:


Název: Burdž Chalífa

- Původně se věž jmenovala Burdž Dubaj (burdž znamená v arabštině věž), dnes ale bylo oznámeno, že se přejmenovala na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána.

Místo: emirát Dubaj, který je součástí federace Spojené arabské emiráty

Zahájení výstavby: pozemní práce byly zahájeny v září 2004

Výška: 828 metrů (je 14krát vyšší než Petřínská rozhledna)

Počet pater: 200 (z toho jich je zhruba 165 obyvatelných)

Realizátor: realitní firma Emaar Properties

Hlavní architekt: americký architekt Adrian Smith z chicagské firmy Skidmore, Owings & Merrill.

Stavitel: stavební pobočka jihokorejského konglomerátu Samsung

Náklady: na samotnou věž dosáhly 1,5 miliardy USD (zhruba 27,4 miliardy Kč).

Technické údaje:

- Základy stavby se nacházejí v hloubce 50 metrů, kam je ukotvilo 192 pilířů.

- Na výstavbu věže se spotřebovalo 330.000 metrů kubických betonu a 39.000 tun oceli.

- Vnější plášť se skládá z reflexního skla, hliníku, a ocelových panelů a trubkovitých žeber.

- Na stavbě se podílelo v období jejího vrcholu 12.000 lidí. Celkem bylo na ní odpracováno 22 milionů "člověkohodin".

- Podlahová plocha činí 334.000 metrů čtverečních.

- V mrakodrapu se nachází 57 výtahů a osm eskalátorů. Na stavbě se podílely i české výtahy pardubické firmy Pega Hoist.


Ostatní:

- Celková výška není jediným rekordem mrakodrapu. Budova má i nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a fontánu a nejvyšší výtah a také nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu, která se nachází na 124. poschodí. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě, který měří necelých 629 metrů.

- Mrakodrap je ústředním prvkem nově budovaného dubajského centra. Tamní projekt přijde na 20 miliard dolarů (351 miliard korun) a jeho součástí je i největší nákupní středisko a také například 30.000 bytů.

- Mrakodrap se stane mimo jiné sídlem šestihvězdičkového Armani Hotelu předního italského módního návrháře Giorgia Armaniho. V budově budou rovněž soukromé byty a kanceláře.

- Při designu se architekti nechali inspirovat květinou Hymenocallis, jejíž členitý květ připomíná orchidej. Půdorys budovy připomíná rozvinutou korunku tohoto voňavého květu, který se pěstuje hojně nejen v Dubaji, ale také v Indii.

zdroj: http://www.burjdubai.com/, http://www.burjofdubai.com


Další články z kategorie: Renovace střech, nové střechy - vzorové realizace objektů ZDE



autor:ČTK

 



Štítky: Stavby, stavebnictví
Rubriky článků