Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Aktuality

Jak vyzrát na déšť?

18. 8. 2011

Na střechu každého středně velkého domu či chalupy spadne v našich podmínkách ročně až 60 m3 dešťové vody, letošní léto se zdálo, že vody bylo snad ještě mnohem více. Toto množství vystačí na zalévání zahrádky nebo při dodatečném rozvodu z velké části pokryje potřebu užitkové vody. A to už stojí za zamyšlenou. Měkká dešťová voda určitě nepatří do kanálu, naopak je ji třeba pečlivě zachytit, uskladnit a znovu použít.



Nejen o dešti, ale hlavně o okapech jsme hovořili s Markem Dítětem, manažerem bezúdržbových okapových systémů.













DEŠŤOSVOD K NEZAPLACENÍ


K zachytávání dešťových srážek stačí jednoduchá úprava vašich stávajících okapů. Do svodu se vmontuje speciální odbočka do sudu - do okapové roury vsunutý díl s výklopnou klapkou , která vodu odvede do přistaveného sudu nebo jímky. Pokud máte již sud plný, nechcete další srážky uskladňovat nebo v zimních měsících klapka svod bezpečně uzavře.


ZMIŇOVAL JSTE LAPAČ NEČISTOT. SPADANÉ LISTÍ A UCPANÉ OKAPY TRÁPÍ ASI NÁS VŠECHNY. JAKÝ JE TEDY TRIK?

Nainstalujte do žlabů okapovou mřížku, která zachytí hrubé nečistoty. Dostačující je i okapový lapač nečistot nebo filtrační vložka, které se vloží do zaústění svodu a zachytí hrubé nečistoty. Do okapové roury pak již teče voda bez hrubých nečistot a nezanáší se tak svody ani sběrná nádoba.














JAKÉ OBECNĚ DOPORUČUJETE OKAPY, NABÍDKA NA TRHU JE ŠIROKÁ A JE TĚŽKÉ SE ORIENTOVAT.

Výhodný je okapový systém stavebnicového typu, který obsahuje řadu důmyslných prvků, například zmiňované lapače nečistot, filtrační vložky, výklopnou odbočku do sudu, kterou stačí vsadit do svodu. Díly se do sebe pouze zasadí, není třeba je letovat nebo tmelit, ani používat speciální nářadí. Problematičtější jsou titanzinkové nebo jednodušší plechové či plastové okapy, do kterých se musí dodatečně zasahovat letováním, řezáním a šroubováním.

JE PRO DALŠÍ VYUŽITÍ DESTOVÉ VODY DŮLEŽITÝ TYP STŘEŠNÍ KRYTINY? TEDY CO NA STŘEŠE MÁME?

Pro kvalitu vody jsou nejlepší střechy plechové nebo z pálených či betonových tašek. Pozor! Ke sběru a znovu využívání dešťových srážek se nehodí měděné okapy a střešní krytina z asfaltu a eternitu, které ji kontaminují. Pro milovníky mědi existuje ale varianta pozinkovaného okapu s barevnou vrstvou HB Polyester právě v barvě mědi, která je k nerozeznání od té skutečné. Navíc Vám je nikdo neukradne.

SAMOTNÁ MONTÁŽ OKAPŮ PRO RODINNÝ DŮM JE OTÁZKOU KOLIKA DNÍ ČI HODIN? A NA JAKOU ČÁSTKU VYJDE?

Cena za kvalitní značkový systém se zárukou 30 let se pohybuje od 15 000 - 20 000,- Kč na standardně velký rodinný dům.
Předpokládaná doba montáž je 4 -6 hod.

KOLIK SVODŮ CELKOVĚ SE OBVYKLE MONTUJE NA BĚŽNÝ RODINNÝ DŮM?

To nelze tak jednoznačně říci, záleží na tvaru střechy a její velikosti. Některý dům si vystačí s 2 svody, některý jich bude potřebovat 8. Na jeden svod by nemělo připadat více než 10 metrů žlabu. Jakmile je střecha delší než 12 metrů, potřebujete aspoň dva svody. Velmi dobře Vám může posloužit kalkulátor po výpočet okapového systému na www.okapyprovas.cz. Tam si můžete na foto-simulátoru vybrat barevné ladění fasády,střechy a okapů z desítky různých odstínů.





















MÁTE JEŠTĚ NĚJAKÉ DALŠÍ DOBRÉ TIPY JAK VYZRÁT NA DÉŠŤ?

1/ Sud, do kterého dešťovku odchytáváte, postavte na podstavec (nejlépe betonovou desku), zabráníte tak jeho zarůstání.
2/ Na straně odkloněné od domu instalujte do sudu (nádrže) přepouštěcí klapku nebo jednoduchý přepad ze zahradní hadice. Zabráníte tak podmáčení stavby při případném přetečení.







Další články z kategorie: Střešní žlaby, svody ZDE






autor: Lindab, www.lindab.cz



Štítky: Okapový systém, Čistění okapů, Dešťové svody
Rubriky článků