Powered by Smartsupp
Hledám střechu Hledám firmu Hledám radu Vizualizace střechy

Pr články

Jak vyměnit dosluhující eternit za novou ocelovou střechu

20. 12. 2015

Staré azbestocementové (eternitové) krytiny dodnes nalezneme na řadě střech rodinných domů, chat a chalup. V současnosti jsou často za hranicí své životnosti a díky zdraví škodlivému azbestu nevyhovují současným požadavkům na zdravé bydlení. Podívejte se na některá doporučení při rekonstrukci starých eternitových střech.

Ruukki CZ s.r.o.
Řevnická 170/4, 155 21 Praha 5
Tel. +420 257 311 040, Fax +420 257 311 041
e-mail: informace@ruukki.com

Azbestocementové krytiny na českých střechách

Azbestocement patří mezi lehké střešní krytiny. Proto se často při rekonstrukci mění za plechovou krytinu, která zatěžuje střešní konstrukci dokonce méně, než původní azbestocementová. Není tak většinou nutná celková rekonstrukce nosné konstrukce a zpravidla stačí částečná sanace a rekonstrukce starého krovu a nové laťování.
Staré azbestocementové krytiny porostlé mechy a lišejníky, zdroj: RuukkiStaré azbestocementové krytiny porostlé mechy a lišejníky, zdroj: RuukkiStaré azbestocementové krytiny porostlé mechy a lišejníky, zdroj: Ruukki

Obr. 1až 3: Staré azbestocementové krytiny porostlé mechy a lišejníky, zdroj: Ruukki

„Azbestocementové šablony patřily v horských oblastech i jinde v Čechách mezi oblíbené krytiny. Alternativních stavebních materiálů bylo poskrovnu a eternitové střešní krytiny byly dostupné. Vyráběly se například v Berouně, Šumperku, Nitře a také v okolních státech: Německu, Rakousku, Maďarsku i jinde. Dodnes, když se při práci rozhlédnu v lokalitě po střechách, vidím starou azbestocementovou krytinu na každém druhém domě,“ říká Pavel Haba z klempířské a pokrývačské firmy Habest, která působí v Jizerských horách a Krkonoších, tedy lokalitě s velkým výskytem azbestocementových střech.

„Při rekonstrukcích narážíme na azbestocementové střechy, které jsou staré i přes osmdesát let. Tato stará krytina je ovšem často ze severní strany porostlá mechem, drolí se, praská a při větších deštích v horách už neplní svou funkci, protože propouští vodu,“ dodává Pavel Haba.

Rizika při rekonstrukci starých eternitových střech

Při výměně staré eternitové střechy dodržujte normy bezpečnosti práce, zdroj: Ruukki
Obr.: Dodržování bezpečnosti práce při výměně staré eternitové střechy, zdroj: Ruukki

Problémem starých eternitových střech jsou karcinogenní mikrovlákna azbestu. Ty se mohou při manipulaci s chatrnou a rozpadající se krytinou, která je na střeše desítky let, uvolňovat do ovzduší a hrozí jejich vdechnutí. Práce s azbestem je tak regulována zákonem a hygienickými a dalšími normami.

„Podmínky pro práci s azbestem uvádí např. v zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a další navazující právní předpisy. Tyto výše uvedené právní předpisy však již nespadají do oblasti působení orgánů inspekce práce, ale jsou v kompetenci hygienické služby, která provádí kontrolu jejich dodržování.  Stejně je i v kompetenci hygienické služby posuzovat zdravotní rizika při práci s výrobky obsahující azbest,“ říká k problematice Mgr. Ing. Rudolf Hahn ze Státního úřadu inspekce práce.

Při rekonstrukci starých eternitových střech by proto investoři měli dbát na bezpečnost práce, především při odstraňování staré krytiny a samozřejmě dodržovat přísné hygienické a bezpečnostní normy pro práci s azbestem.

„Investoři, kteří zvažují výměnu dosluhující eternitové střechy, by si měli být vědomi rizik, která jsou spojena s azbestovými vlákny. Vybírat mohou z množství specializovaných firem na ekologické odstraňování azbestu nebo mohou zvolit vyškolenou a certifikovanou klempířskou firmu,“ říká Jan Hála, specialista na střechy a střešní krytiny firmy Ruukki.

Střechu ze staré azbestocementové krytiny bychom rozhodně neměli rekonstruovat tím, že ji překryjeme lepenkou, asfaltovým šindelem nebo jinou krytinou. I tak se v praxi někdy můžeme setkat se zákazníky, kteří chtějí použít starý eternit jako podklad pro novou střechu.  Takový způsob rekonstrukce ale klempíři rozhodně nedoporučují.  

Postup při rekonstrukci a výměně staré eternitové střechy

Klempíř Pavel Haba při práci na nové ocelové střeše, ilustrační foto, zdroj: Ruukki
Obr.: Klempíř Pavel Haba při práci na nové ocelové střeše, ilustrační foto, zdroj: Ruukki

a)
Staré eternitové střechy patří mezi lehké střešní krytiny. Volte proto při rekonstrukci lehké materiály jako například ocelové střešní krytiny. Při volbě renomovaného výrobce jejich životnost přesahuje životnost původního azbestocementu. Ušetříte tak za konstrukci nového krovu, který by zvládl větší zatížení.

b) Při odstraňování azbestu dbejte na bezpečnost práce a existující normy. Konzultujte rekonstrukci s vyškolenými klempíři, kteří znají složité postupy odstraňování eternitových krytin. Eliminujete tím kontaminaci prostředí, ve kterém žijete a také nebezpečí poškození lidského zdraví.

c) Rozhodně se nedoporučuje překrývat starou azbestocementovou střechu novou krytinou. Zakonzervování staré eternitové střechy zvyšuje škodlivost azbestu.

d) Sanaci a rekonstrukci starého krovu, stejně jako pokládku nové lehké krytiny nechte na certifikovaných profesionálech. Neriskujete tak ztrátu záruky při špatné montáži střechy.

Ti zkušenější se mohou orientovat alespoň podle následující kroků:

Schéma - Jak vyměnit starou eternitovou střechu za novou ocelovou Ruukki, zdroj: Ruukki


1.
Odstraňte bezpečně starou azbestovou střechu.
2. Pokud byla krytina na latích, je třeba je odstranit. Pokud byla na bednění, je možné jej ponechat.
3. Položte difuzní fólií, pokud na střeše nebyla.
4. Upevněte kontralatě (min. 32 × 50 mm) na krokve.
5. Namontujte nové laťování se správnými rozestupy pro nové střešní plechy.
6. Na střešní latě upevněte nové střešní plechy.
7. Upevněte veškeré střešní doplňky (oplechování, výplně, okapové systémy, střešní bezpečnostní prvky, manžety apod.)

Před rekonstrukcí. Stará střecha z vlnitých azbestocementových desek, zdroj: RuukkiPo rekonstrukci. Starou eternitovou střechu majitel vyměnil za novou, zdroj: Ruukki

Obr.1: Před rekonstrukcí. Stará střecha z vlnitých azbestocementových desek, Obr.2: Po rekonstrukci. Starou eternitovou střechu majitel vyměnil za novou, zdroj: Ruukki


O Ruukki
Ruukki CZ s.r.o. patří do finského koncernu Ruukki Construction, který poskytuje služby zákazníkům ve stavebnictví. Na českém trhu nabízí Ruukki CZ širokou škálu produktů a služeb – ocelové střešní krytiny, okapy, střešní bezpečnostní prvky, fasádní systémy, sendvičové panely aj.

Více na www.ruukki.cz  |  www.ruukkistrechy.cz











Štítky: Plech na střechu, Lehká krytina, Ocelový plech
Rubriky článků